У нас відбуваються достатньо інтенсивні діалоги с пані Канцлером. Ми нарахували більше 60 телефонних розмов з моменту моєї інавгурації, більше 11 зустрічей. Сьогодні – мій перший офіційний візит до Німеччини. Дуже дякую за блискучу організацію візиту і за надзвичайно корисні, інтенсивні і ефективні переговори.
Ніколи відносини України і Німеччини не були на такому високому рівні, як зараз. Ніколи ми не відчували таку потужну стійку підтримку, яку демонструє зараз і Німеччина, і весь Європейський Союз.
Окремо хотів би наголосити на надзвичайно високій ролі, яку зіграли Федеральний канцлер та Президент Франції Франсуа Олланд в укладанні Мінських угод від 5 вересня, Меморандуму від 19 вересня і Мінських домовленостей, яких ми досягли під час виснажливих 17-годинних переговорів у Мінську 12 лютого.
Наша чітка і спільна позиція – альтернативи Мінську не існує. Мінськ має працювати, і всі сторони мають чітко виконувати всі взяті на себе зобов’язання. В цьому зв’язку Україна чітко наголошує: ми виконуємо режим припинення вогню. Мною як Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України 15 лютого був виданий наказ про всеохоплююче і безумовне припинення вогню. Ви пам’ятаєте, що проти України були проведені потужні наступальні операції, включаючи Дебальцеве.
У чітко визначений термін і за чітко визначеною процедурою в співпраці зі Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ Україна почала відведення важкої техніки та артилерії, продемонструвавши місця, звідки вона буде виводитись, маршрути, якими ми будемо користуватись, місця, де вона буде зберігатися, і чіткі серійні номери артилерії і важкої техніки, яку ми відводимо. Надзвичайно важливо, щоб процедура була неухильно дотримана.
Таким саме чином ми підходимо і до гуманітарних питань. Україна разом з Європейським Союзом, у координації з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста постійно направляє гуманітарні вантажі, щоб пом’якшити дуже важку, критичну гуманітарну ситуацію, яка зараз складається на окупованих територіях України, в окремих районах Донецької і Луганської областей.
Наголошую, що 14 березня мною як Президентом був поданий до Верховної Ради проект постанови, яким чітко засвідчується лінія, на яку буде розповсюджуватися дія Закону про особливий режим місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей. Це відбулося на 30-й день після підписання наших Мінських угод у чіткій відповідності з цими Мінськими угодами.
Окремо вирішується питання і економічної співпраці, окремо вирішується питання і культурної співпраці. На жаль, ми сьогодні можемо лише констатувати, що Росія і підтримані нею бойовики, не виконують значною мірою взяті на себе зобов’язання. Це стосується і режиму припинення вогню, що підтверджується представниками Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Не відповідає процедурі і задекларований, але не виконаний режим відведення важкої техніки і артилерії, не вирішується питання припинення так званих гуманітарних конвоїв, які перетинають неконтрольовану Україною ділянку українсько-російського кордону, і ми наполягаємо на тому, щоб ця процедура відбувалася у чіткій відповідності з українським законодавством. Не звільнені заручники. Більше того, вони брутально, з порушенням всіх гуманітарних норм використовуються під дулами автоматів на роботах біля Донецького аеропорту і в Монастирі. І решта позицій, завершуючи вже тим, що було відключено мовлення українських телевізійних і радіостанцій в окремих районах Донецької і Луганської областей. Ми наполягаємо і наголошуємо, щоб внаслідок чітких і ефективних скоординованих дій були повернуті до виконання взятих на себе зобов’язань російська сторона і бойовики, що нею підтримуються.
Україна зараз чітко довела, що вона веде боротьбу не лише за мир, незалежність, свободу і демократію. Ми ведемо боротьбу за європейську безпеку, за глобальну безпеку, і саме тому це питання зараз надзвичайно важливе, і ми очікуємо відповідних ефективних рішень від Ради Європейського союзу, яка буде відбуватися 19 березня і яку ми з пані Канцлером детально сьогодні обговорили під час нашої зустрічі.
Також сьогодні під час зустрічі з Президентом Німеччини я нагадав, що як раз 25 років тому, 18 березня 1990 року, громадяни колишньої Німецької Демократичної Республіки вперше змогли взяти участь у вільних демократичних виборах. І на сьогоднішній день ми дуже сподіваємося, що і вибори, до яких ми зараз готуємося в окремих районах Донецької і Луганської областей, також будуть проводитися у повній відповідності зі стандартами ODIHR Організації з безпеки і співробітництва в Європі і будуть проведені надзвичайно ефективно.
Також ми з пані Канцлером могли обговорити і економічну співпрацю, і гуманітарну співпрацю.
Ми дуже вдячні німецькому Уряду за прийняте рішення про виділення 500 мільйонів євро на підтримку України, в тому числі 200 мільйонів, які будуть виділятися на макроекономічну підтримку. Ми сподіваємося, що до 1 квітня угода буде підписана. Завтра ми чекаємо на німецьку делегацію у Києві. Робота у цьому напрямку ведеться достатньо ефективно і інтенсивно.
Ще хотів би наголосити на тій тематиці, яка не дуже часто піднімається в Європейському Союзі. Україна веде наполегливу боротьбу не лише з деескалації ситуації на Сході, ми ефективно працюємо в напрямку проведення реформ. Україна прийняла надзвичайно важливе рішення з імплементації Меморандуму з Міжнародним валютним фондом. Ми прийняли надзвичайно важливе рішення щодо судової реформи, кроків по боротьбі з корупцією, чітко скоординовані дії з імплементації Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Я неодноразово наголошував: війна не є виправданням непроведення реформ. Наші рішучі дії на сьогоднішній день мають беззастережну підтримку Німеччини і Європейського Союзу. Для нас це є надзвичайно важливо.
І останнє. Я хотів би подякувати пані Канцлеру за дуже потужну гуманітарну допомогу, яку Німеччина надає Україні. Вчора у Дрездені я мав можливість відвідати наших солдатів і офіцерів, які проходять лікування в німецьких лікувальних закладах. Це найскладніші випадки, і ми дуже дякуємо нашим німецьким партнерам за цю важливу гуманітарну допомогу.
Зараз у нас відбудеться передача обладнання у Запорізький військовий шпиталь від імені Уряду Німеччини. Лише десять днів тому я був у Запоріжжі, відвідував цей шпиталь, і мені дуже приємна така швидка реакція німецької сторони щодо постачання обладнання, кроків, які допомагатимуть нам відновлювати і оздоровлювати наших воїнів.
Ми обговорили позиції щодо Саміту «Східного партнерства», який відбудеться в Ризі в травні поточного року. Ми обговорили це питання з Президентом Німеччини, я розраховую на підтримку Канцлера. Дуже важливе рішення, яке там має бути прийнято, – це рішення про надання безвізового режиму для громадян України з боку Європейського Союзу. Ми зі свого боку робимо все можливе, щоб якісно підготуватися до цього саміту, і розраховуємо на підтримку всіх 28 країн-членів ЄС.
Підсумовуючи, ще раз, пані Канцлер, дуже дякую Вам за потужну підтримку України в ці непрості часи.