13 березня 2014 року на підставі статті 33 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція) Уряд України подав до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) заяву проти Російської Федерації щодо порушень прав, гарантованих Конвенцією та Протоколами до неї, у зв'язку з військовою окупацією і контролем Автономної Республіки Крим РФ.
Крім того, відповідно до Правила 39 Регламенту ЄСПЛ Уряд України також звернувся до Суду з проханням застосувати до Уряду Російської Федерації тимчасових заходів, які полягають в утриманні від дій, які можуть загрожувати життю і здоров'ю цивільного населення на території України.
Згідно з Правилом 39 Регламенту ЄСПЛ Палата або, у разі доцільності, її голова – на прохання сторони чи будь-якої іншої заінтересованої особи або з власної ініціативи – може вказати сторонам, який тимчасовий захід, на її думку, слід вжити в інтересах сторін або в інтересах належного провадження у справі.
ЄСПЛ прийняв ці заяви до провадження (справа №20958/14), а також враховуючи те, що ситуація, яка наразі склалася в Україні, створює реальний та тривалий ризик серйозних порушень Конвенції, 13 березня 2014 р. Суд ухвалив рішення про застосування Правила 39 Регламенту ЄСПЛ, відповідно до якого РФ зобов'язана утриматися від будь-яких військових дій проти громадян України на її території.
Так, з метою попередження таких порушень ЄСПЛ закликав обидві високі Договірні Сторони утриматись від вжиття будь-яких заходів, зокрема воєнних дій, в результаті яких можуть бути порушені конвенційні права цивільного населення, включаючи створення ризику для їх життя та здоров’я, та дотримуватись зобов’язань за Конвенцією, зокрема за ст. 2 («Право на життя») та ст.3 («Заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження») Конвенції.
Відповідно до практики ЄСПЛ, Правило 39 Регламенту Суду застосовується лише у виключних випадках, коли після вивчення всієї інформації Суд вважає, що незастосування цього Правила може призвести до серйозних та незворотних наслідків.