У зв’язку з необхідністю забезпечення реалізації громадянами України, які постійно або тимчасово проживають за кордоном, виборчих прав наголошуємо на такому.
Згідно зі статтями 27, 28 Закону УкраїнПодати до дільничної виборчої комісії у період з 23 квітня до 19 травня включно (за київським часом) відповідну заяву (особисто). До заяви додати копію дійсного закордонного паспорта та копію документа, який підтверджує Ваше місце проживання в межах закордонної виборчої дільниці (копія посвідчення водія, договору оренди квартири тощо).и «Про Державний реєстр виборців» для підготовки та проведення голосування на виборах Президента України, народних депутатів України, всеукраїнському референдумі орган ведення Реєстру в МЗС України складає на основі відомостей Реєстру списки виборців для кожної закордонної виборчої дільниці. При цьому до списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються виборці, виборча адреса яких відповідно до відомостей Реєстру відноситься до цієї виборчої дільниці.
Таким чином, до списку виборців на закордонній виборчій дільниці включаються виборці не у зв’язку з їх перебуванням на консульському обліку, а за їх виборчою адресою, яка відповідно до відомостей Реєстру відноситься до цієї виборчої дільниці (проживання у штатах, які відносяться до консульського округу установи).
З огляду на це чинним законодавством України забезпечено у повній мірі можливість участі у виборчому процесі всім громадянам України, які постійно або тимчасово проживають за кордоном.
Водночас реалізація такої можливості багато у чому залежить від самих громадян України.
Так, для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці громадянин України за кордоном може:
у будь який зручний для себе час (у тому числі й під час виборчого процесу):
подати до закордонної дипломатичної установи України (особисто) заяву про включення до Державного реєстру виборців або зміну виборчої адреси (якщо його вже включено до Державного реєстру виборців, але він змінив адресу свого проживання або перебування). До заяви потрібно буде додати копію дійсного закордонного паспорта та копію документа, який підтверджує Ваше місце проживання в межах закордонної виборчої дільниці (копія посвідчення водія, договору оренди квартири тощо).
Відповідну інформацію, включаючи форми заяв, розміщено на веб-сайті МЗС України у розділі „Консульські питання. Голосування громадян України за кордоном. До уваги громадян України, які постійно або тимчасово проживають за кордоном” за адресою: http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/golsua;
звернутися особисто або надіслати документи поштою до відповідної закордонної дипломатичної установи України для постановки на консульський облік.
2. безпосередньо під час виборчого процесу особисто подати до дільничної виборчої комісії відповідної закордонної виборчої дільниці заяву щодо неправильностей у попередньому списку виборців не пізніш як за п’ять днів (за київським часом) до дня виборів – до 19 травня включно (частина шоста статті 36-1 Закону).
Повідомляємо, що для зручності виборців на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії «Державний реєстр виборців» www.drv.gov.ua впроваджено сервіс «Особистий кабінет виборця». У «Особистому кабінеті виборця» громадянам надано можливість перевірити інформацію про своє включення до Державного реєстру виборців та про свою виборчу адресу у Реєстрі.
Окремо наголошуємо, що громадянин України, який проживає або перебуває в період підготовки та проведення виборів за межами України, реалізує своє право голосу на виборах на загальних підставах, незалежно від правових підстав перебування на території іноземної держави, а також перебування чи неперебування на консульському обліку.
Також просимо врахувати, що, зважаючи на надзвичайно стислі терміни формування списків виборців, встановлені положеннями Закону, відповідні заяви мають подаватися виборцями заздалегідь.
Частиною дев’ятою статті 36-1 Закону України «Про вибори Президента України» (із змінами) (далі – Закон) чітко визначено, що у день голосування до уточненого списку виборців на закордонній виборчій дільниці можуть вноситися виключно виправлення неточностей та технічних описок, і не передбачається внесення до нього нових виборців.
Перевірити наявність Вас у списку виборців, а також отримати відповіді на питання щодо виборчого процесу можна на основі звернення на електронну адресу Генконсульства:
або за телефоном 312-642-43-88 (дод. 22, 24 або 30).