• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Коментар Департаменту інформаційної політики МЗС України з приводу відмови Російської Федерації від участі у консультаціях згідно з розділом ІІІ Віденського документа (укр./рос.)
Опубліковано 29 квітня 2014 року о 16:41

Російська Федерація відмовилася від участі у консультаціях, які Україна пропонувала провести 28 квітня 2014 року згідно з п. 16.2 Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки у зв’язку з навчаннями Південного та Західного військових округів ЗС РФ поблизу українських кордонів. При цьому російська сторона дещо дивно аргументувала свою відмову, посилаючись на те, що положення розділу ІІІ Віденського документа не можуть бути застосовані до ситуації, що склалася поблизу східних кордонів України. Таким чином, Росія знову відмовилася надавати будь-які роз’яснення щодо мети своєї інтенсивної військової діяльності на наших кордонах.

У цьому зв’язку хотіли б нагадати російським партнерам, що у п. 16 розділу ІІІ Віденського документа йдеться про те, що його держави-учасниці домовилися «…консультуватися та співпрацювати одна з одною щодо будь-якої незвичайної та незапланованої військової діяльності їхніх збройних сил поза місцями їх постійного розташування мирного часу, яка є суттєвою з військової точки зору … та стосовно якої держава-учасниця висловлює занепокоєність, пов’язану з її безпекою».

Вважаємо, що «військові навчання», які Росія раптово вирішила провести у безпосередній близькості до українського кордону, повною мірою відповідають критеріям, зазначеним у розділі ІІІ Віденського документа. Особливе занепокоєння викликає і той факт, що російські високопосадовці, у т.ч. міністр закордонних справ та міністр оборони, недвозначно натякають на можливість введення під абсолютно надуманим приводом своїх військ на територію України. Навряд чи у світі знайдеться держава, яка б за аналогічних обставин не висловила своєї стурбованості.

Прикро, що російська сторона вкотре не захотіла скористатися можливістю роз’яснити суть своїх намірів, продовжуючи  практику порушення положень Віденського документа, які не передбачають відмову від участі у консультаціях. На жаль, складається враження, що Росія свідомо уникає відвертої розмови щодо своєї агресивної військової діяльності  протягом останніх декількох місяців.

З огляду на викладене, Україна скликає передбачене п. 16.3 Віденського документа спільне засідання Форуму з питань співробітництва в галузі безпеки та Постійної ради ОБСЄ для обговорення ситуації, що склалася на східних кордонах нашої держави. Також на цьому засіданні планується обговорити ситуацію із захопленням у Слов’янську групи міжнародних інспекторів, які перебувають в Україні згідно з положеннями Віденського документа. Сподіваємось на конструктивну участь російської сторони у цьому засіданні.

***

Комментарий Департамента информационной политики МИД Украины по поводу отказа Российской Федерации от участия в консультациях в соответствии з Разделом III Венского документа

Российская Федерация отказалась от участия в консультациях, которые Украина предлагала провести 28 апреля 2014 года согласно п.16.2 Венского документа о мерах укрепления доверия и безопасности в связи с проведением учений Южного и Западного военных округов ВС РФ вблизи украинских границ. При этом российская сторона несколько странно аргументировала свой отказ, ссылаясь на то, что положения раздела III Венского документа не могут быть применены к ситуации, которая сложилась вблизи восточных границ Украины. Таким образом, Россия снова отказалась предоставлять разъяснения относительно цели своей интенсивной военной деятельности на нашей границе.

В этой связи хотели бы напомнить российским партнерам, что в п. 16 раздела III Венского документа говорится, что его государства-участники договорились «...конcультироватьcя и cотрудничать друг c другом в отношении любой необычной и незапланированной деятельноcти их военных cил вне меcт их обычного раcположения мирного времени, которая являетcя cущеcтвенной в военном отношении,.. …и в отношении которой гоcударcтво-учаcтник выражает озабоченноcть, cвязанную c его безопаcноcтью.».

Считаем, что «военные учения», которые Россия внезапно решила провести в непосредственной близости к украинской границе, в полной мере соответствуют критериям, указанным в разделе III Венского документа. Особое беспокойство вызывает и тот факт, что российские чиновники, в т.ч. министр иностранных дел и министр обороны, недвусмысленно намекают на возможность введения под совершенно надуманным предлогом своих войск на территорию Украины. Вряд ли в мире найдется государство, которое при аналогичных обстоятельствах не выразило б своей озабоченности.

Обидно, что российская сторона в очередной раз не захотела воспользоваться возможностью разъяснить суть своих намерений, продолжая практику нарушения положений Венского документа, которые не предусматривают отказ от участия в консультациях. К сожалению, создается впечатление, что Россия сознательно избегает откровенного разговора по своей агрессивной военной деятельности в течение последних нескольких месяцев.

Учитывая изложенное, Украина созывает предусмотренное п.16.3 Венского документа совместное заседание Форума по сотрудничеству в области безопасности и Постоянного совета ОБСЕ для обсуждения сложившейся ситуации на восточных границах нашего государства. Также на этом заседании планируется обсудить ситуацию с захватом в Славянске группы международных инспекторов, которые находятся в Украине в соответствии с положениями Венского документа. Надеемся на конструктивное участие российской стороны в этом заседании.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux