• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Брифінг в МЗС
Опубліковано 21 травня 2014 року о 01:34

У контексті підготовки до позачергових виборів Президента України пріоритетними завданнями МЗС є надання сприяння іноземним спостерігачам та забезпечення належних умов для голосування на закордонних виборчих дільницях.

Вчора завершився термін реєстрації міжнародних спостерігачів. Таким чином, у Центральній виборчій комісії зареєструвалися 2 784 міжнародні спостерігачі, з яких 282 – від 19 іноземних держав (окремі країни ЄС, США, Канада, Казахстан та Японія) та 2502 – від міжнародних організацій, зокрема: Бюро демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ, Парламентської асамблеї ОБСЄ, ПА РЄ, ПА НАТО, Європейського парламенту, Світового конгресу українців, Українського конгресового комітету Америки тощо.

Для міжнародних спостерігачів в МЗС України запроваджено спеціальну телефонну «гарячу лінію», яка працює у цілодобовому режимі.

Підготовлено та поширено спеціальний англомовний довідник з витягами з виборчого законодавства України, необхідними контактними даними, який буде корисним для офіційних спостерігачів іноземних держав та міжнародних організацій на виборах Президента України.

Що стосується голосування за кордоном, то на сьогодні можемо констатувати повну готовність закордонних виборчих дільниць. Нагадаю, що загалом утворено 114 виборчих дільниць при дипломатичних та консульських установах України. Понад 400 тисяч громадян України за кордоном виявили бажання і зможуть проголосувати на виборах (термін подачі заявки для включення до списків виборців завершився 19 травня).      

Як бачимо, Україна зацікавлена і робить все для того, щоб вибори пройшли вільно, прозоро, демократично, у повній відповідності до міжнародних стандартів за участю великої кількості міжнародних спостерігачів.

Ми вдячні міжнародному співтовариству за високу увагу до виборів в Україні. Багаточисленна присутність міжнародних спостерігачів є для нас свідченням солідарності з українським народом, усвідомлення світом особливої важливості президентських виборів 25 травня для майбутнього Української держави.

Дійсно, президентські вибори є визначальними для подальшого розвитку України та ключовим етапом на шляху до нормалізації та стабілізації ситуації в країні. Будь-які спроби зірвати їхнє проведення або заклики до перенесення дати виборів є виключно намаганням завадити стабілізації внутрішніх процесів в Україні.

Президентська виборча кампанія 2014 року відбувається в умовах складної  суспільно-політичної напруги і безпекових викликів, у яких Україна опинилася вперше за останні два десятиліття. Незважаючи на це, створено практично всі необхідні правові та організаційні умови для того, щоб вибори відбулися, а демократичність виборів ніхто не міг поставити під сумнів.

Попри складну ситуацію у східних областях, Закон “Про вибори Президента України” створює достатні передумови для встановлення результатів виборів та обрання глави держави.

Єдиною державою, офіційні представники якої неодноразово заявляли про невизнання виборів 25 травня 2014 року або заздалегідь ставили під сумнів легітимність їхніх результатів, є Російська Федерація, що свідчить про її небажання сприяти деескалації ситуації в південно-східних областях України та дотримуватися женевських домовленостей.

Закликаємо всі держави підтримати проведення демократичних та вільних президентських виборів в нашій державі та рішуче засудити дії Росії, спрямовані на зрив виборів Президента України.

***

Вже протягом майже місяця ми фіксуємо суперечливі заяви російського керівництва щодо нібито відведення російських військ від кордону з Україною. Нагадаю, що 28 квітня в телефонній розмові з міністром оборони США міністр оборони РФ Сергій Шойгу запевнив американського колегу, що Росія завершила навчання і війська повернулися в місця свого постійного базування. На практиці – ніякого руху військ від кордону зафіксовано не було. 7 травня після зустрічі з головуючим в ОБСЄ президентом Швейцарії Дідьє Буркгальтером президент РФ В.Путін також повідомив про відведення військ. На практиці – жодних змін в концентрації військ біля українського кордону. Вчора прес-служба Кремля повідомила вже про пряме доручення президента В.Путіна міністру оборони повернути війська в місця постійної дислокації, а С.Шойгу навіть нібито ретранслював цей наказ військовим. На практиці, принаймні на цей момент – жодних змін у їх дислокації.

Не хотілося б думати, що російські військові вже протягом місяця просто ігнорують накази вищого керівництва Росії – в такому разі небезпека для нас була б ще серйознішою, ніж ми її собі сьогодні уявляємо.

Більш правдоподібною є версія про те, що російське керівництво не лише демонстративно ігнорує всі можливі норми міжнародного права, але й при цьому на найвищому рівні відверто зневажає та дезінформує всю міжнародну спільноту. Результатом такої політики є те, що довіра до заяв російських лідерів у світі сьогодні наближається до нульової позначки.

Ми ще раз закликаємо російську сторону вжити реальних, підкреслюю – реальних кроків, спрямованих на деескалацію ситуації на сході України. Це означає негайно відвести свої війська від кордонів України, в тому числі скасувати заплановані на 21-25 травня навчання «Авідартс-2014», припинити діяльність російських диверсійних груп та підтримуваних координованих спецслужбами Росії терористичних угруповань на сході України, закликати їх скласти зброю, звільнити заручників та захоплені адміністративні будівлі.  

***

В Україні із здивуванням ознайомилися з деякими висловлюваннями Прем’єр-міністра Росії Д.Медвєдєва агентству «Блумберг». Так, відповідаючи на запитання, чи може Росія гарантувати територіальну цілісність України, російський прем’єр відповів дослівно таке: «ми нікому нічого не маємо гарантувати, тому що ми не брали на себе ніяких зобов’язань на цю тему». Чи слід розуміти ці слова як те, що Росія перестала вважати для себе зобов’язуючими Статут ООН, Статут Ради Європи, Заключний акт НБСЄ 1975 року, Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав, інші міжнародні документи, які гарантують непорушність кордонів? Чи означає це, що Росія не збирається виконувати відповідні положення Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 31 травня 1997 року? Я вже не говорю про Будапештський меморандум 1994 року, підписавши який Росія прямо зобов’язалася утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України.

Якщо цими заявами Д.Медвєдєв хотів ще раз дати зрозуміти світові що «угоди з Росією не варті й паперу, на якому вони написані», то в цьому мало у кого сьогодні залишилися сумніви. Проте в такому разі Росії слід визнати і змиритися з тим, що в цивілізованого світу сьогодні, на жаль, немає інших інструментів протистояння державам, які брутально порушують міжнародне право, ніж мова санкцій.

***

19-20 травня в.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця перебуває з візитом у ФРН. Відбулися зустрічі Андрія Дещиці з членами Німецько-української міжпарламентської групи німецького Бундестагу, з Радником Федерального канцлера Німеччини з питань зовнішньої політики та безпеки Крістофом Хойзгеном та Головою комітету у закордонних справах Норбертом Рьоттгеном.

У ці хвилини відбувається зустріч з Федеральним міністром закордонних справ Німеччини Франком-Вальтером Штайнмаєром. Програмою також  передбачені його зустрічі з Федеральним міністром економічного співробітництва та розвитку Гердом Мюллером, а також виступ у Німецькому товаристві зовнішньої політики, зустріч з українською громадою.

***

15-17 травня ц.р. в Україні з робочим візитом перебував Міністр закордонних справ Королівства Швеції Карл Більдт. Як ми вже повідомляли, програма його перебування передбачала відвідання міст Херсон та Київ.

У Києві глава шведського МЗС зустрівся з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком та в.о. Міністра закордонних справ України Андрієм Дещицею. Відбулися окремі зустрічі з представниками громадянського суспільства та українськими журналістами. Відбулися також переговори з Міністром економічного розвитку і торгівлі України Павлом Шереметою.

У ході переговорів з українським посадовцями було обговорено сучасний стан політико-безпекової ситуації в Україні, підготовку до виборів президента, шляхи сприяння з боку Швеції процесам проведення демократичних реформ. Також порушувалася проблематика взаємодії та координації з питань правових наслідків незаконної анексії Російською Федерацією АР Крим. К.Більдт наголосив, що керівництво Швеції підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, євроінтеграційний курс нашої держави та не визнає нелегітимне приєднання території Криму до Росії.

Перебуваючи в Києві, Міністр закордонних справ Швеції взяв участь у церемонії відкриття Дня Європи в Україні у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» та відкрив наукову конференцію “Мислити з Україною”. 

***

19 травня ц.р. завершився п’ятиденний візит в Україну Помічника Генерального секретаря ООН з прав людини Івана Шимоновича, присвячений оцінці ситуації у галузі прав людини на місці подій, насамперед на сході та півдні України, а також представленню другої доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини (ММПЛУ).

Як відомо, у другій доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини робляться висновки, зокрема, про відданість України імплементації Женевських домовленостей, визнаються незаконними «референдуми» у Донецьку та Луганську, а також наголошується на етапному значенні президентських виборів в Україні 25 травня ц.р.

На завершення візиту Івана Шимоновича прийняв Заступник Міністра закордонних справ Сергій Кислиця, який привернув особливу увагу співрозмовника до випадків примусового затримання російськими силовими відомствами на території Автономної Республіки Крим, тимчасово окупованої РФ, відомого українського режисера Олега Сенцова та журналіста Османа Пашаєва. Сергій Кислиця звернувся до Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням дати належну оцінку вказаним фактам грубого порушення Росією прав людини.

Планується, що друга доповідь Моніторингової місії та результати останнього візиту Івана Шимоновича в Україну будуть представлені ним Раді Безпеки ООН під час закритих консультацій РБ, запланованих на 21 травня ц.р. За наявною інформацією, участь у консультаціях візьме також Заступник Генсекретаря ООН з політичних питань Джеффрі Фелтман, який також нещодавно відвідав Україну (6-9 травня ц.р.), провівши переговори з в.о. Президента України Олександром Турчиновим, Прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, в.о. Міністра закордонних справ України Андрієм Дещицею.

***

У прес-релізі, присвяченому опублікуванню 2-ї Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні, Верховний комісар з прав людини Наві Піллей наголосила, що цей документ свідчить про „тривожне погіршення ситуації з правами людини у східній частині країни, а також появу серйозних проблем у Криму, насамперед, по відношенню до кримських татар”.

Вона закликала „тих, хто може вплинути на озброєні групи, відповідальні за більшу частину насильства на сході України, зробити все можливе для приборкання цих людей, які, здається, прагнуть розірвати країну на частини”.

Визнаються „непоодинокі акти насильства по відношенню до учасників мирних мітингів, в основному, на підтримку єдності України і проти беззаконня в містах і селах східної України. У більшості випадків місцева поліція не зробила нічого, щоб запобігти насильству, а в деяких - відкрито співпрацювала з нападниками”.

Наводяться численні конкретні приклади цілеспрямованих убивств, тортур і побиттів, викрадень, залякувань та окремих випадків сексуальних домагань, здійснених здебільшого високоорганізованими та добре озброєними антиурядовими групами на сході. Найбільше таких випадків зафіксовано у Слов'янську Донецької області, з причетністю до них групи під назвою „Самооборона Слов'янська”.

Привертається увага до погіршення у ставленні до ЗМІ на сході України: «журналісти, блогери та інші представники ЗМІ, що знаходяться в цьому регіоні або відвідують його, стикаються зі зростаючими загрозами і залякуваннями, включно із викраденнями та незаконним затриманням озброєними групами». Вказується на наявність «на контрольно-пропускних пунктах Слов'янська списків журналістів та інших осіб, яких розшукують озброєні групи, з фотографіями й персональними даними».

Відзначаються значні складнощі, спричинені тим, що „на території Криму запроваджено законодавство Російської Федерації, всупереч резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї ООН „Територіальна цілісність України”, що створює труднощі для населення Криму через розбіжності із законодавством України”.

У Доповіді відзначається тривожний розвиток подій навколо питання громадянства після підписання угоди між Російською Федерацією та т.зв. владою Криму, відповідно до якої громадяни України та особи без громадянства, які постійно проживають у Криму чи в Севастополі, повинні бути визнані громадянами Російської Федерації. Повідомляється, що ті, хто не подав заяву на громадянство в термін до 18 квітня, „піддаються переслідуванням і залякуванням”.

Кримські татари стикаються з численними іншими проблемами: це включає свободу пересування їх лідерів (деяким з яких було відмовлено у в’їзді під час спроби повернутися до Криму з інших регіонів України); випадки фізичного насильства; обмеження кримськотатарських ЗМІ; побоювання релігійного переслідування мусульман; погрози прокурора Криму оголосити парламент кримських татар незаконним і припинити його діяльність. Верховний комісар зазначила, що населенню країни має бути дозволено голосувати за своє майбутнє в мирній і безпечній обстановці під час виборів, запланованих на 25 травня.

***

15-16 травня ц.р. у рамках політичного діалогу високого рівня Україна – ЄС відбувся візит Комісара Європейського Союзу з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефана Фюле в Україну. У ході візиту Єврокомісар провів зустрічі з в.о. Президента України, Головою Верховної Ради України Олександром Турчиновим, Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком, представниками громадянського суспільства та кримськотатарської громади нашої держави.

Основна увага зустрічей була сфокусована довкола питань поточної суспільно-політичної ситуації в Україні, у т.ч. фактів причетності Російської Федерації до інспірування сепаратистської та терористичної діяльності на території південних та східних областей нашої держави, підготовки до позачергових виборів Президента України, укладення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС тощо.

Ключова дискусія була присвячена імплементації «Європейського порядку денного реформ для України», у т.ч. досягнутого прогресу та наявних проблемних питань. У цьому контексті було досягнуто спільного бачення напрямків взаємодії української сторони з Групою підтримки України, яка здійснюватиме моніторинг стану реалізації програми реформ України та надаватиме відповідне сприяння цьому процесу з боку Європейського Союзу. Сторони також закликали представників громадянського суспільства до взаємодії з органами державної влади у контексті забезпечення загального моніторингу імплементації «Європейського порядку денного реформ для України».

Під час зустрічей обговорено проблематику реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Наголошено на зацікавленості української сторони у підтримці з боку Євросоюзу процесу цих реформ.

Окрема увага була приділена подальшим крокам з економічної та фінансової підтримки України з боку Євросоюзу. На сьогодні, перший транш макрофінансової допомоги у розмірі 100 млн. євро вже надійшов до України.

Крім цього, Єврокомісар взяв участь в організованих українською стороною заходах з вшанування 70-х роковин з дня депортації кримських татар, наголосивши на незаконності анексії Російською Федерацією АР Крим та пріоритетності для Європейського Союзу питання забезпечення прав кримськотатарського населення у контексті подальшого співробітництва з Україною.

***

Сьогодні, 20 травня, у Києві з робочим візитом перебуває Віце-президент Європейської Комісії, Європейський Комісар з питань транспорту Сіім Каллас. Програма візиту Члена Європейської Комісії передбачає проведення зустрічей з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком, Віце-прем’єр-міністром – Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимиром Гройсманом, Міністром фінансів України Олександром Шлапаком, Міністром інфраструктури України Максимом Бурбаком.

Під час зустрічей Сііма Калласа з українськими посадовцями було обговорено шляхи подальшого розвитку співробітництва між Україною та ЄС у транспортній сфері, зокрема у контексті підписання між Україною та ЄС Угоди про спільний авіаційний простір, яке заплановане на 5 червня ц.р.

Сторони також обговорили проблематику реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. У цьому зв’язку було наголошено на зацікавленості української сторони у підтримці з боку Євросоюзу процесу реформування місцевого самоврядування. 

Окрема увага була приділена подальшим крокам з економічної та фінансової підтримки України з боку Євросоюзу.

***

23 травня Україну з робочим візитом відвідають глави зовнішньополітичних відомств Королівства Данія Мартін Лідегор, Королівства Норвегія Бьорге Бренде та Естонської Республіки Урмас Пает.

У рамках візиту плануються їхні зустрічі з Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком, Віце-прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та переговори з в.о.Міністра закордонних справ України Андрієм Дещицею. Очікується, що Міністр закордонних справ Естонської Республіки Урмас Пает зустрінеться також з в.о.Президента України Олександром Турчиновим.

У рамках візиту міністри закордонних справ Данії та Норвегії проведуть переговори з політичними лідерами, громадськими діячами та представниками українських ЗМІ.

У рамках візиту в Україну Міністр закордонних справ Королівства Норвегія Бьорге Бренде відвідає м. Одесу, де очікуються його зустрічі з керівництвом області та представниками неурядових організацій.

***

22 травня відбудеться робочий візит в Україну Заступника Міністра закордонних справ Республіки Словенія Ігоря Сенчара, в ході якого відбудеться його зустріч із Першим заступником Міністра закордонних справ України Наталією Галібаренко.

Під час зустрічі сторони планують обговорити результати попередніх політичних консультацій, які пройшли 20 березня ц.р. в МЗС України, поточну ситуацію в Україні, а також актуальні питання двостороннього співробітництва.

***

21-26 травня Україну відвідає Голова ради директорів Національного демократичного інституту, колишній Держсекретар США Мадлен Олбрайт. Вона спільно з колишнім Міністром закордонних справ Іспанії Анною Паласіо очолить міжнародну делегацію цього інституту, яка здійснюватиме спостереження за виборами Президента України.

До складу делегації також увійдуть провідні представники світового політикуму, експерти, спостерігачі, серед яких, колишній Міністр закордонних справ Канади Ллойд Ексуорсі, колишній сенатор від штату Делавер США Едвард Кауфман, колишній губернатор штату Вермонт США Говард Дін та ін. Делегація Національного демократичного інституту зустрінеться з ключовими учасниками виборчого процесу в Україні: політичними лідерами, представниками уряду та громадських організацій, членами Центральної виборчої комісії.

***

15 травня 2014 р. на черговому засіданні Постійної Ради ОБСЄ Головою спеціальної моніторингової місії в Україні Ертугулєм Апаканом було представлено доповідь про результати діяльності Місії у період з 13 квітня  по 11 травня 2014 р.

У доповіді позитивно оцінюється проведення МЗС України регулярних зустрічей зі сторонами Женевської заяви від 17 квітня з метою узгодження практичних аспектів реалізації її положень. Зазначено, що такі зустрічі є дієвим форматом для забезпечення відкритого та інклюзивного діалогу, і підтримуються місією, адже є ефективною платформою залучення ОБСЄ до реалізації Женевських домовленостей.

Окремо Ертугулєм Апаканом було відзначено важливість проведення круглих столів у рамках загальнонаціонального діалогу єдності та висловлено готовність моніторингової місії надавати сприяння Україні в рамках реалізації плану дій щодо національного діалогу.

Було зазначено, що зібрана Місією інформація вказує на наявність непоодиноких випадків порушення прав людини в східних регіонах через незаконну діяльність озброєних формувань. Особливе занепокоєння Місії викликають незаконні затримання проурядових активістів та журналістів озброєними групами людей на сході України.

***

20 травня, за ініціативою угорської сторони, відбулася телефонна розмова заступника Міністра закордонних справ України Данила Лубківського та Державного секретаря Міністерства закордонних справ Угорщини Жолта Немета.

Державний секретар висловив від імені Уряду Угорщини найвищу підтримку нашої держави, її територіальної цілісності та суверенітету.

Зі свого боку Данило Лубківський наголосив, що Україна цінує дружні взаємини з Угорщиною і покладається на активне продовження такого співробітництва в атмосфері взаємної підтримки, солідарності та порозуміння.

***

У зв’язку із запровадженням з 20 травня 2014 р. воєнного стану в Королівстві Таїланд МЗС рекомендує громадянам України, які перебувають у цій країні, проявляти підвищену пильність та обережність, уникати місць масового скупчення людей, не здійснювати самостійних поїздок країною та користування громадським транспортом, не брати участі в демонстраціях та інших масштабних публічних заходах, не вступати в суперечки з місцевим населенням з питань, що стосуються внутрішньополітичної ситуації в Таїланді, не здійснювати несанкціоновану фото- та відео зйомку тощо. 

Нашим співвітчизникам слід враховувати, що воєнний стан передбачає надання широких повноважень військовим та правоохоронним органам щодо підтримання безпеки та охорони правопорядку, включаючи обмеження свободи пересування, введення комендантської години, застосування зброї для припинення заворушень, проведення обшуків, право арешту та затримання підозрюваних осіб терміном до 7 днів.

У цьому зв’язку необхідно дотримуватися інструкцій місцевих компетентних органів щодо визначеного режиму пересування, не залишати без нагальної потреби помешкання у вечірній та нічний час, а також мати при собі документи, що посвідчують особу, а також підтверджують мету перебування у Таїланді. 

У випадку потрапляння у надзвичайні ситуації, громадянам України слід невідкладно звертатися до Посольства України в Королівстві Таїланд за номерами телефонів (+662) 685 32 16 та (+6689) 200 39 00, або телефонувати на цілодобову «гарячу лінію» МЗС України: (044) 238 16 57.

***

У зв’язку із подальшим погіршенням ситуації, пов’язаної із масштабними повенями в Сербії, Боснії і Герцеговині та на сході Хорватії МЗС рекомендує громадянам України утриматися найближчим часом від поїздок до постраждалих регіонів вказаних країн, а тим, хто перебуває на території цих держав – постійно відслідковувати повідомлення місцевих органів про розвиток ситуації; дотримуватися інструкцій місцевих рятувальних служб, а також враховувати можливі зміни у русі сухопутного та повітряного транспорту.  

У випадку потрапляння у надзвичайні ситуації, громадянам України слід звертатися до служби порятунку МВС Сербії за номером: 193, Посольства України в Республіці Сербія за телефоном: +38 163 111 3185, Посольства України в Республіці Хорватія (в Боснії і Герцеговині за сумісництвом) за телефоном: +38 598 276 014, а також на цілодобову «гарячу лінію» МЗС України: (044) 238 16 57.

***

З огляду на загострення безпекової ситуації на території Лівії та, зокрема, в столиці країни – місті Тріполі, МЗС вчергове наполегливо рекомендує громадянам України утриматися від поїздок до цієї країни без нагальної необхідності.

Нашим співвітчизникам, які перебувають на території Лівії, необхідно уникати місць масового скупчення людей та не дискутувати з місцевим населенням на релігійні або політичні теми.

Зазначаємо, що недотримання цих рекомендацій може ускладнити, а в ряді випадків фактично унеможливити надання допомоги з боку Посольства України в Лівії.

У випадку потрапляння у надзвичайні ситуації, громадянам України слід невідкладно звертатися до Посольства України в Лівії за номером телефону: (+218) 91 645 45 17, який працює цілодобово, або телефонувати на «гарячу лінію» МЗС України: (044) 238 16 57.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux