• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Коментар МЗС України щодо оприлюднення третьої Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини стосовно ситуації у галузі прав людини в Україні
Опубліковано 19 червня 2014 року о 16:46

18 червня Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) презентувало третю Доповідь стосовно ситуації у галузі прав людини в Україні, підготовлену за результатами роботи у період 7 травня – 7 червня ц.р. Моніторингової місії ООН, розгорнутої на запрошення Уряду нашої країни.  

В Україні позитивно оцінюють оприлюднений документ, який доволі об‘єктивно відображає ситуацію у галузі прав людини в нашій країні, з наголосом на ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим й місті Севастополь та на Сході України, - як найбільш проблемних у цьому зв‘язку регіонах нашої держави.

У Доповіді вітаються кроки, що вживаються Урядом України з метою імплементації Женевських домовленостей, у т.ч. проведення загальнонаціональних круглів столів з актуальної для українського суспільства тематики, насамперед конституційної реформи, децентралізації влади, прав меншин та утвердження верховенства права.

Схвально оцінюються законодавчі ініціативи Уряду (призначення Уповноваженого з етнічної та національної політики, створення Комісії з перевірки прав ув’язнених, реформування системи правоохоронних органів) та прийняття низки законних актів у сфері боротьби з корупцією, дискримінацією, забезпечення прав біженців. Позитивно відзначається прийняття Верховною Радою України Меморандуму порозуміння й миру.

Визнаються зусилля з розслідування трагічних подій на Майдані та в Одесі 2 травня 2014 р. Позитивно оцінюється сприяння, яке правоохоронні органи надали Місії в рамках моніторингу за належним дотриманням прав заарештованих в Одесі.

Третя доповідь, як і попередні доповіді УВКПЛ, вкотре спростовує звинувачення у порушеннях в Україні прав меншин, у т.ч. російськомовної. Натомість, у документі підкреслюється, що представники етнічних меншин у цілому позитивно оцінюють стан міжетнічних відносин в Україні та середовище, яке є сприятливим для дотримання їх загальних та культурних прав. З посиланням на очільника єврейської громади України спростовуються також закиди щодо зростання антисемітизму в Україні.

Водночас Моніторингова місія ООН фіксує триваюче погіршення ситуації на Сході України через дестабілізуючі дії незаконної самопроголошеної «влади» Донецької та Луганської «народних республік», зокрема захоплення адміністративних і громадських будівель, а також значне ускладнення у доступі населення до базових  послуг. У доповіді підтверджується присутність серед незаконно озброєних осіб громадян Російської Федерації, у т.ч. з Чечні та інших північнокавказьких республік РФ.

Констатується зростання серйозних правопорушень з боку незаконних озброєних угруповань, серед яких – викрадення, безпідставні утримання, негуманне поводження та вбивства місцевого населення. Внаслідок цього мирне населення, особливо жінки і діти, дедалі сильніше потерпають від складнощів та проблем у повсякденному житті та знаходяться у вкрай небезпечному середовищі, в атмосфері переслідувань і залякувань.

Відзначається проблема збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб як наслідок нелегальної діяльності незаконних збройних угруповань та підвищення небезпеки життю журналістів, правозахисників, проукраїнських активістів та загалом місцевого населення на Сході та в Криму.  

Особлива увага у Доповіді приділена дотриманню прав та основних свобод мешканців окупованої Автономної Республіки Крим, які обмежуються через форсоване впровадження законодавства РФ. У цьому зв’язку наводиться, як приклад,  припинення, згідно з російським законодавством, реєстрації в АРК неурядових організацій.

Крім того, із занепокоєнням відзначаються: збільшення випадків дискримінації жителів АРК у сферах освіти та працевлаштування; переслідування та залякування тих, хто відомий своєю проукраїнською позицією; помітне погіршення стану дотримання прав на свободу висловлення думок, зібрань та асоціацій, релігії та віросповідань. Фіксуються утиски культурних прав кримських татар, їх лідерів та активістів переслідують і залякують. 

Доповідь містить низку рекомендацій, спрямованих на поліпшення ситуації з правами людини в Україні. Українська сторона дуже уважно ставиться до рекомендацій Уряду України і має намір їх ретельно вивчити.  Закликаємо інші причетні сторони також відповідально поставитися до рекомендацій УВКПЛ та докласти зусиль до їх виконання.  

Уряд України високо оцінює діяльність УВКПЛ, зокрема, Моніторингової місії з прав людини в Україні. Її доповіді, висновки та рекомендації розглядаються як можливість побачити ситуацію у галузі прав людини очима міжнародних експертів та слушну нагоду для аналізу виявлених проблем.

Значною мірою цим підходом, а також відкритістю та готовністю до співпраці з  правозахисними структурами ООН продиктоване рішення України подовжити мандат Моніторингової місії УВКПЛ до вересня ц.р. Переконані, що підвищена увага неупереджених експертів ООН до ситуації з правами людини на окупованій території Автономної Республіки Крим та на Сході України сприятиме подоланню у вказаних регіонах кричущих системних порушень прав людини, що мають місце внаслідок агресивних дій Російської Федерації.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux