(стенограма брифінгу)
Сьогодні в рамках виконання відповідного доручення Президента України відбулося перше засідання створеної Урядової комісії з розслідування причин катастрофи Боїнга 777. За результатами засідання було визначено чіткий алгоритм дій усіх задіяних органів державної влади України, а також прийнято важливі рішення. Окремо зупинюсь на міжнародно-правовому аспекті, враховуючи, що загинули іноземці. Дозвольте ще раз висловити співчуття родинам загиблих внаслідок цієї трагедії.
Перше. Станом на сьогодні знайдене 181 тіло.
Пошукові роботи тривають. Передбачається, що тіла будуть перевезені у Харків, де буде розгорнуто спеціальну лабораторію з метою ідентифікації тіл.
У рамках надання допомоги родичам загиблих прийняті наступні рішення:
Це коротко про результати засідання Урядової комісії під головуванням Віце-прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Сьогодні планується провести також друге засідання цієї комісії.
Запитання:
А.Сибіга: До комісії увійшли представники всіх причетних органів державної влади, зокрема: Міністерства інфраструктури, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби надзвичайних ситуацій, Державіаслужби, Украерорух, Міністерства оборони, Донецької обласної державної адміністрації, СБУ, Міністерства закордонних справ України, а також представники Адміністрації Президента. Тобто, зі складу видно, наскільки велика увага приділяється роботі цієї комісії.
А.Сибіга: Оперативно-рятувальні роботи ще тривають. Існують необхідні процедури, пов’язані з ідентифікацією тіл, враховуючи обставини цієї катастрофи. Сьогодні в ході комісії Міністерство внутрішніх справ підтвердило можливість розгортання спеціальної лабораторії саме у Харкові, яка буде переміщена з іншого центру з метою ідентифікації тіл та залишків тіл.
А.Сибіга: На перше поставлене запитання: Урядова комісія, її статус і повноваження чітко визначені відповідними регламентними документами. Вона покликана належним чином забезпечити організацію, передусім державних органів України спрямованих на виявлення причин цієї жахливої катастрофи. Водночас, базуючись на статті 26 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року, також розслідування проводить Національне бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами, яке, власне, і уповноважене робити необхідні висновки, про які Ви зараз згадали, давати необхідний технічний аналіз і аналізувати виявлені залишки борта та інші аспекти, які належать до компетенції цієї Комісії. Відразу хотів би повідомити, що Державна авіаційна служба, яка входить в це Національне бюро розслідувань, і яка, власне, організовує це розслідування, вже звернулась до міжнародної спільноти, до провідних міжнародних організацій, зокрема ICAO та наших міжнародних партнерів, що б направили своїх експертів, які б долучились до розслідування, яке проводить українська сторона, щоб спільними зусиллями було встановлено обставини цієї жахливої трагедії. Зокрема, такі запрошення були направлені на адресу Нідерландів, США, Малайзії та інших країн.
Щодо другого вашого питання, щодо так званих чорних ящиків чи бортових самописців, то згідно з усіма нормами міжнародного права, як я уже сьогодні згадував, і відповідну конвенцію, ці бортові самописці мають знаходитися на території держави, де трапився цей інцидент, тобто, на території України. Відповідно й переміщення їх за межу України є неправомірним.
А.Сибіга: Це рішення Урядової комісії саме перемістити знайдені тіла до Харкова, в тому числі. Беручи й без пекові аспекти. А беручи до уваги першу частину Вашого запитання, я вже говорив, що саме ця територія, де відбулося падіння літака, вона, на жаль, перебуває під контролем озброєних терористів, які на жаль не дозволяють представникам української сторони належним чином здійснювати свою роботу. При цьому вони, представники терористичних угруповань, озброєні.
А.Сибіга: Я такого не сказав. Я сказав, що всі залишки і всі сліди катастрофи, які віднайдені, повинні залишатися на території України. Всі дії, пов’язані з переміщенням чи то решток літака, чи то бортових самописців, за межі території України є неправомірними і суперечать всім нормам як міжнародного права, так і чинного законодавства України.
А.Сибіга: Офіційно я Вам цю інформацію не можу підтвердити, в мене її немає.
А.Сибіга: Наскільки мені відомо, згідно з інформацією, яку ми сьогодні отримали з Украероруху, є певні обмеження над, говорячи професійною мовою, Дніпровським фіром. Під це визначення підпадає територія, яку охоплює Луганська, Донецька і частково Харківська області. Це те, що було станом на вчора, на 23.00 год.
А.Сибіга: Як Вам відомо, радіус розкидання уламків надзвичайно великий. Роботи ще ведуться. Офіційного підтвердження про факт переміщення залишків повітряного судна на сьогодні немає. Наприклад, радіус розкидання залишків вже становить близько 5 км. Тому, можна буде говорити про ті моменти, які Ви згадуєте, лише за результатами проведення відповідного розслідування.