• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Стенограма брифінгу Речника МЗС України Є.Перебийноса
Опубліковано 20 серпня 2014 року о 16:58

17 серпня у Берліні відбулися чотиристоронні переговори у нормандському форматі за участю міністрів закордонних справ України, ФРН. Франції та Росії. Переговори тривали понад 5 годин і були вкрай складними.

Однією з головних тем на перемовинах у Берліні було припинення РФ постачання зброї та терористів на схід України, припинення обстрілів української території.

Україна також підтвердила відданість ідеї двостороннього припинення вогню на Донбасі. Для його реального втілення є обов‘язковими три речі:

1) встановлення контролю за кордоном: припинення обстрлів з російського боку, припинення постачання зброї, техніки та найманців РФ;

2) забезпечення моніторингу ОБСЄ за дотриманням режиму припинення вогню, у тому числі вздовж кордону з РФ;

3) звільнення усіх заручників (у тому числі української льотчиці Надії Савченко, яка була викрадена терористами і вивезена на територію РФ) і припинення будь-яких спроб подальшого їхнього захоплення.

На жаль, у Берліні російська сторона не змогла надати чітких гарантій дотримання цих абсолютно очевидних речей.

Разом із тим українська сторона готова до подальших переговорів і зробить все можливе для якнайшвидшого відновлення миру на нашій землі.

* * *

Тим часом з території Російської Федерації продовжують здійснюватися артилерійські удари з використанням гаубиць, ракетних систем залпового вогню «Град» та мінометів по населених пунктах та позиціях Збройних сил України у прикордонних з Росією регіонах. Протягом останнього тижня українські прикордонні підрозділи обстрілювалися з території Російської Федерації понад 30 разів, було зафіксовано понад 15 випадків порушення повітряного простору України російськими вертольотами та безпілотниками. Під вогневим прикриттям артилерії РФ продовжуються незаконне проникнення на територію України російських найманців і військової техніки.

Росія традиційно спростовує свою причетність до обстрілів, незважаючи на існування десятків доказів того, що вони здійснюються саме з її території. Останнім часом у всіх нас з’явилися чергові підтвердження жахливих злочинів терористів з ДНР та ЛНР та їх російських покровителів. Перехоплення телефонних розмов, супутникові знімки, фото та відео свідчення місцевих жителів, іноземних журналістів та навіть самих терористів. Факти обстрілів з боку території Росії підтверджуються також в доповідях місії ОБСЄ, представники якої перебувають на російських КПП на ділянці кордону, контрольованої терористами.

Таким чином, існують неспростовні підтвердження того, що терористи на Донбасі вбивають мирних жителів, в тому числі дітей, викрадають заручників, яких піддають катуванням, цілеспрямовано знищують інфраструктуру українських міст і сіл. Існують також неспростовні підтвердження, що Росія продовжує надавати терористам фінансову підтримку, у небачених розмірах переправляє на територію України важку військову техніку та озброєних бойовиків.

У телефонних розмовах, перехоплених спецслужбами, терористи цинічно обговорюють як вони обстрілюють мирних жителів Донбасу і як покладають вину за це на сили АТО. У цих розмовах вони розповідають про те, чим насправді займається ДНР і ЛНР та їх лідери.  Нарешті, керівники цих організацій публічно визнають, що отримують техніку і підкріплення від Росії.

Яких ще доказів потребує Росія, щоб нарешті визнати своє пряме залучення до конфлікту? І яких ще доказів потребує Росія, щоб нарешті зрозуміти, що насаджувані нею ідеї сепаратизму не мають підтримки місцевого населення, яке ненавидить терористів і з нетерпінням очікує, коли сили АТО очистять від них українську землю. Це у згаданих телефонних переговорах визнають самі ж лідери терористів.

Невже у Кремлі вірять, що безпардонна брехня, на якій світове співтовариство ловило Росію вже не раз і яка сьогодні, на жаль, виведена в цій країні на рівень державної політики, зможе якимось чином відбілити її безнадійний імідж? Переконаний, що ці сподівання марні.

Найкращим виходом для Росії, який дозволив би їй уникнути подальшої ізоляції та подальших санкцій, стало б негайне припинення намагань дестабілізувати ситуацію у східних областях України, поставок туди зброї і бойовиків та заклик до сепаратистів скласти зброю.

* * *

В Україні глибоко занепокоєні ситуацією з правами людини та свободи слова в Росії, яка продовжує стрімко погіршуватися. На жаль, російська влада продовжує діяти у кращих тоталітарних традиціях, жорстоко придушуючи інакомислення та застосовуючи політичні репресії проти опонентів.

Проти незгодних із політикою Кремля вживаються санкції від залякувань до арештів. Так, 13 серпня антивоєнна акція пам’яті жертв збройного конфлікту в Україні, яка проходила біля Посольства України в Москві, закінчилася арештами 25 організаторів та учасників. Днями в Краснодарі та Новосибірську російською владою було зірвано проведення протестних акцій проти застосовуваних Росією подвійних стандартів у підходах до принципів «федералізації», надмірної жорсткості законодавства, що обмежує базові права людини, та проти поглиблення економічних проблем російських регіонів. На адреси активістів та їх родичів надходять погрози та залякування, проти окремих активістів висуваються безпідставні та надумані звинувачення.   

Ми стаємо свідками тотальної заборони в Росії на особисту думку, свободу зібрань та свободу слова. Практика залякування громадських активістів, застосування до них насильства, обмеження основоположних свобод свідчать про небезпечну тенденцію до згортання демократичних процесів в Російській Федерації.  

На превеликий жаль, так звана російська демократія насаджується і в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим. Російська влада в судовому порядку закриває незалежні ЗМІ, забороняє свободу слова та зібрань, переслідує українських громадян, які не змирилися з окупацією.

Вимагаємо від російської влади припинити репресії проти власного народу, нарешті почути думку людей, незгодних з нинішньою політикою Кремля. Закликаємо також міжнародне співтовариство дати належну оцінку таким діям.

* * *

Завершивши «зачистку» вільних медіа в самій Росії, влада цієї країни  намагається запроваджувати цензуру в інших державах. Просто таки кричущим став випадок із спробою відповідних російських органів чинити тиск на німецького інтернет-провайдера з вимогою зняти матеріал про марш федералізації в Сибіру на українському сайті «Главком».

МЗС України одразу ж після того, як довідалося про цю ситуацію, довело своє занепокоєння до відома причетних відомств Німеччини. Наше Посольство безпосередньо звернулося за роз’ясненнями до німецького провайдера, в результаті чого питання було врегульоване, а на адресу інтернет-видання «Главком» ним було надісланий лист з вибаченнями.

На адресу МЗС України також надійшов лист видання «Главком» з висловленням подяки за проведену роботу.

* * *

Ми звернули увагу на заяву «Росія у воєнному часі», авторами якої є шановані усіма відомі російські діячі культури та правозахисники, постійні члени громадської організації "Круглий стіл 12 грудня".

У заяві йдеться про негативні наслідки для Російської Федерації та її громадянського суспільства через нинішню агресивну зовнішню політику Кремля. Її автори виступають за притягнення нинішнього російського керівництва до міжнародної відповідальності за втягування Росії у війну та агресію проти України.

Сприймаємо цей документ насамперед як промовисте підтвердження розуміння істинною елітою Росії всього обсягу злочинності тієї політики, що сьогодні реалізується керівництвом Росії, та рівня її шкоди не лише для Україні, але й, передусім, для самої Росії.

Ми розуміємо, що в умовах сучасного тоталітаризму в Росії оприлюднення такої заяви стало проявом великої громадянської мужності її авторів.

Висловлюємо вдячність і підтримку цим людям – справжнім російським патріотам, інтелектуалам і моральним авторитетам.

* * *

У рамках реалізації ініціативи Президента України Петра Порошенка про направлення до Луганської області міжнародної місії гуманітарної допомоги під егідою Міжнародного Комітету Червоного Хреста, минулого тижня на схід України надійшла перша частина української гуманітарної допомоги цивільному населенню. Її безпосередньою доставкою до людей, які перебувають на контрольованих терористами територіях, займається МКЧХ.

Загальний обсяг української допомоги – майже 800 тон – складається з продуктів харчування, засобів гігієни та речей першої необхідності. За інформацією МКЧХ, протягом останніх днів Червоним Хрестом вже розповсюджено понад 100 тон української допомоги в 10-х містах на сході держави. Перша партія допомоги має охопити понад 200 тис. осіб.

Питання доставки т.зв. російської гуманітарної допомоги у східні регіони України перебуває у процесі вирішення. Як відомо, 15 серпня на пункті пропуску "Донецьк" (Ростовська область, РФ) на українсько-російському кордоні розпочалася перевірка гуманітарного вантажу з РФ за участю українських прикордонників і митників.

Вантаж має доставлятися на територію України виключно під егідою Міжнародного Комітету Червоного Хреста і за його повної відповідальності.

Для забезпечення супроводу та розподілу гуманітарного вантажу МКЧХ уже направив до Ростовської області і ще планує направити додатково своїх співробітників. Зокрема сьогодні 14 співробітників Комітету (всі є негромадянами сторін конфлікту) разом з обладнанням, необхідним для оформлення гуманітарного вантажу, чартерним рейсом відлетять з Женеви до Ростова. Також співробітники Червоного Хреста здійснять оцінку ситуації в Луганську для організації отримання гуманітарного вантажу.

Сьогодні Керівник управління оперативної діяльності МКЧХ в Європі та Центральній Азії Лоран Корба прибуває до Москви, де планує провести низку зустрічей з російськими високопосадовцями.

У попередньому плані, розробленому МКЧХ, передбачається, що кожну групу з 30 вантажівок з російською гуманітарною допомогою супроводжуватимуть близько 5 співробітників МКЧХ. При цьому МКЧХ виступає за необхідність якомога швидшого повернення російських транспортних засобів до РФ.

Гуманітарну допомогу РФ планується розподілити серед мешканців Луганська та області, а також Донецька й нещодавно звільнених територій.

Крім того, ближчими днями Л.Корба планує здійснити ще один візит до Києва у зв'язку з намірами Українського Товариства Червоного Хреста організувати власну гуманітарну допомогу для сходу України.

* * *

В контексті врегулювання ситуації у східних областях України продовжується підтримання активного діалогу з нашими міжнародними партнерами на всіх рівнях. Президент України Петро Порошенко та Міністр закордонних справ Павло Клімкін підтримують щоденний телефонний контакт із закордонними колегами.  

15-16 серпня на запрошення Президента України Петра Порошенка Україну з робочим візитом відвідав Президент Фінляндської Республіки Саулі Нііністьо. У рамках візиту відбулася зустріч Президентів України та Фінляндії, в центрі уваги якої було обговорення ситуації на сході України та пошук шляхів її врегулювання.

Президент України поінформував колегу про заходи української сторони, спрямовані на врегулювання ситуації, наголосив на важливості для України підтримки з боку міжнародної спільноти, зокрема Фінляндії.

Було обговорено питання направлення в Україну міжнародної гуманітарної допомоги та недопущення використання цього механізму для ескалації конфлікту у східних регіонах України. Відбувся обмін думками щодо проблематики імплементації Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, а також практичних заходів, необхідних для активізації двостороннього співробітництва.

23 серпня Україні з візитом перебуватиме Федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель. В рамках візиту, зокрема, заплановані її зустрічі з Президентом України Петром Порошенком та Прем'єр-міністром України Арсенієм Яценюком. Метою візиту стане обговорення ситуації в Україні, шляхів мирного врегулювання кризи на Донбасі, відновлення інфраструктури Донецької та Луганської областей, а також питань двостороннього співробітництва, які становлять обопільний інтерес.

20-22 серпня 2014 р. Україну планує відвідати заступник Генерального секретаря ООН з політичних питань Джеффрі Фелтман.

Візит відбудеться в рамках місії «добрих послуг» Генсекретаря ООН та у розвиток домовленостей, досягнутих під час телефонної розмови Президента України Петра Порошенка з Бан Кі-муном щодо ситуації на сході України (19 липня ц.р.).

Планується, що під час перебування у Києві високий представник ООН проведе зустрічі з керівництвом держави.

21-24 серпня 2014 р. з візитом в Україні перебуватиме заступник Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань, Координатор надзвичайної допомоги Валері Амос.

Очікується, що в ході візиту Валері Амос проведе зустрічі з керівництвом держави, а також побуває у східних областях нашої країни для ознайомлення та оцінки відповідних гуманітарних потреб.

Також 21 серпня очікується візит в Україну Міністра закордонних справ Нідерландів Франса Тіммерманса. У ході візиту заплановані зустрічі Ф.Тіммермасна з Міністром закордонних справ України та керівництвом держави.

* * *

17 серпня у Мюнхені було зруйновано могилу Степана Бандери.

Міністерство закордонних справ України рішуче засуджує цей акт вандалізму і висловлює сподівання, що в результаті розслідування справи, ініційованого німецькою владою, винних буде виявлено і покарано. Посольство України в Німеччині та Генеральне консульство в Мюнхені тримають цю справу на особливому контролі та підтримують тісну взаємодію з німецькими правоохоронцями. 

Водночас, показовим є те, що цей варварський акт відбувся напередодні переговорів міністрів закордонних справ України, РФ, ФРН та Франції у Берліні щодо припинення збройного протистояння, пов’язаного з агресією проти  України. Це, як мінімум, свідчить про бажання певних політичних сил ускладнити пошук рішень щодо врегулювання ситуації, створити додаткові перешкоди в процесі консолідації українського народу як в питаннях його непростої історії, так і навколо його стратегічного європейського напрямку розвитку.

* * *

В Україні занепокоєні рішенням Франції щодо передачі військових авіаносців стратегічного призначення «Містраль» Російській Федерації, яке все ще залишається чинним.

Переконані, що з огляду на поточний зовнішньополітичний контекст, передача Росії потужної наступальної зброї, якою є універсальні десантні кораблі типу «Містраль», може мати далекосяжні негативні наслідки для безпеки і стабільності в Європі.

Як засвідчили події, пов’язані з російською окупацією Криму, а також  російсько-грузинським конфліктом 2008 року, навіть короткочасне посилення російської збройної присутності в басейні Чорного моря може поставити усі країни регіону у вкрай вразливе становище перед можливими актами збройної агресії з боку РФ.

Варто нагадати, що в процесі окупації Криму російське військове угруповання на півострові було підсилено особовим складом, перекинутим наприкінці лютого 2014 р. на великих десантних кораблях Балтійського флоту «Мінськ» та «Калініград».

У серпні 2008 р. до складу ударного угрупування Чорноморського флоту РФ, що вело бойові дії проти Грузії, увійшли десантні кораблі «Ямал» і «Саратов».

Було б вкрай недалекоглядним в сьогоднішніх умовах ігнорувати ці уроки. Поява у розпорядженні Росії нових десантних кораблів типу «Містраль» кардинальним чином змінить баланс сил в Чорноморському басейні, змусить країни регіону вживати заходів, спрямованих на упередження та нейтралізацію нових загроз. Це може не лише різко посилити напругу в регіоні, а й спровокувати нову гонку морських озброєнь та негативно позначитися на атмосфері конструктивного співробітництва, яке вибудовувалося в басейні Чорного моря протягом багатьох років. 

Сподіваємося, Французька Республіка дослухається до аргументів України та інших держав і здійснить кроки, спрямовані на недопущення постачання Росії кораблів класу «Містраль».

* * *

Інформація МЗС Росії щодо нібито поставок Угорщиною військової техніки в Україну не відповідає дійсності. Це черговий «фейк» від російської пропагандистської машини.

Колона угорської військової техніки, яка рухалася залізницею, не перетинала кордону з Україною та була задіяна в спланованому раніше транспортуванні військ через впровадження реформ оборонного комплексу Угорщини.

Про це  офіційно повідомило МЗС Угорщини на своїй веб-сторінці, спростувавши таким чином інформацію російського МЗС щодо нібито поставок угорської військової техніки в Україну.

У цьому зв’язку ми вже навіть не будемо публічно звертатися до російського зовнішньополітичного відомства з пропозицією перевіряти інформацію з соцмереж перед тим як її тиражувати на весь світ. Це безперспективно, оскільки, очевидно, всі ці сотні «фейків», які ми бачили протягом останніх місяців, не є випадковими і продукуються самою ж цією пропагандистською машиною.

* * *

Хотів би також прокоментувати окремі заяви депутата Європейського Парламенту від Латвії Татьяни Жданок, зроблені нею під час несанкціонованого відвідання АРК. У цьому зв’язку варто нагадати, що Європейський Парламент неодноразово засуджував агресію РФ в Криму та чітко окреслив свою позицію щодо територіальної цілісності України, згідно з якою Крим є і залишається невід’ємною частиною суверенної території України.

Європарламент не делегував Т.Жданок жодних повноважень на візит до Криму. Тому її поїздку до тимчасово окупованої території України розглядаємо виключно як візит приватного характеру, а всі її заяви в Криму – проявом особистої позиції та неповаги до України.

Ці заяви не мають нічого спільного з офіційною позицією законодавчого органу ЄС, і більше того, вступають у пряме протиріччя з нею.

А надмірне висвітлення цієї поїздки в російських ЗМІ наводять на думку про те, що такі візити є частиною загальної пропагандистської кампанії Кремля з метою видати бажане за дійсне. 

Про нашу оцінку цієї ситуації керівництво Європарламенту було поінформоване.

 * * *

Україна залишається відданою ідеї збереження суверенітету і територіальної цілісності Республіки Ірак.

Як держава, яка сама страждає від проявів тероризму, Україна рішуче засуджує дії терористичного угруповання «Ісламська держава Іраку і Леванту» та інших ісламістських збройних формувань, що вже призвели до численних жертв серед цивільного населення і мають ознаки релігійних та конфесійних чисток, що можна кваліфікувати як злочини проти людяності.

Ми підтримуємо кроки своїх партнерів – США, Канади та країн ЄС – з надання гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам на півночі Іраку.

Україна сподівається, що очікуване сьогодні (19.08.2014 р.) призначення нового складу іракського Уряду дозволить країні вийти з гострої фази внутрішньополітичного конфлікту і стане наріжним каменем для деескалації ситуації в Іраку, зменшення безпекових ризиків, а також стане відправною точкою для подальшого релігійного та міжконфесійного примирення.

* * *

Хотів би поінформувати, що МЗС України у тісній взаємодії з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини було вжито низку заходів дипломатичного та консульсько-правового характеру, спрямованих на припинення протиправних дій щодо групи українських дітей-інвалідів (хворих на дитячий церебральний параліч), яких 8 серпня  було примусово вивезено представниками незаконних збройних формувань з Будинку малюка м.Луганськ на територію Російської Федерації.

Зокрема, завдяки спільним зусиллям вдалося запобігти наміру зловмисників доправити хворих дітей до м.Ростов-на-Дону, внаслідок чого їх було розміщено в центральній міській лікарні м.Донецьк Ростовської області РФ, де забезпечено належний медичний догляд та передано російськими компетентними органами під опіку Генерального консульства України у Ростові-на-Дону.

З метою організації належного медичного супроводження під час перевезення дітей в Україну з Луганською обласною державною адміністрацією було досягнуто домовленості щодо направлення до їх місця перебування  спеціального транспорту (карет швидкої допомоги з відповідним медперсоналом).

За результатами вжитих заходів 13 серпня дітей було безпечно доставлено  у супроводі Уповноваженого ВРУ з прав людини та співробітників консульської установи в Ростові-на-Дону до лікарні смт. Мілове Луганської області. 

* * *

МЗС продовжує вживати комплексних політико-дипломатичних та консульсько-правових заходів, спрямованих на звільнення та повернення на Батьківщину громадянки України Надії Савченко, яка утримується на території РФ.

МЗС та закордонними дипломатичними установами України продовжується робота із доведення до політичних кіл, ЗМІ та громадськості іноземних держав об’єктивної інформації у справі Н.Савченко та їх залучення до повернення української громадянки.

17 серпня у Берліні під час чотиристоронніх переговорів глав зовнішньополітичних відомств України, Росії, Німеччини та Франції Міністр закордонних справ України порушив питання про звільнення заручників, зокрема, Надії Савченко.

* * *

Станом на сьогодні, ситуація у справі Олега Сенцова та інших громадян України, які утримуються у слідчому ізоляторі Лефортово за підозрою у вчиненні злочинів, пов’язаних із терористичною діяльністю, незважаючи на численні та постійні звернення МЗС і Посольства України в РФ, залишається незмінною. Російськими компетентними органами не надано дозволу на відвідання затриманих у місці тримання під вартою.

18 серпня Лефортовський районний суд м. Москва переніс засідання у справі О.Сенцова на 25 серпня. Справа продовжує перебувати на контролі МЗС та Посольства України в Російській Федерації.

* * *

За повідомленням Посольства України в РФ, громадянин України Богдан Яричевський, який тримався у Центрі тимчасового утримання іноземних громадян в с. Авдєєво Курської області 11 серпня був депортований з території РФ і повернувся в Україну через пункт пропуску «Гоптівка» (Харківська область).

Громадянин України Юрій Яценко, який теж утримувався у згаданому Центрі, 9 серпня був затриманий Управлінням ФСБ РФ по Курській області за підозрою у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.226.1 Кримінального кодексу РФ (контрабанда). Ленінським районним судом м. Курськ Ю.Яценку обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком 2 місяці.

МЗС та Посольство України в Російській Федерації продовжують вживати заходів з метою звільнення з-під варти та повернення в Україну Ю.Яценка.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux