• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Коментар МЗС України у зв’язку з оприлюдненням шостої доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини про становище у галузі прав людини в Україні
Опубліковано 09 жовтня 2014 року о 22:45

Коментар МЗС України у зв’язку з оприлюдненням шостої доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) про становище у галузі прав людини в Україні (у період 18 серпня - 16 вересня 2014 р.)

8 жовтня Верховний комісар ООН з прав людини Зеїд Ра‘ад аль Хусейн представив громадськості шосту доповідь стосовно ситуації у галузі прав людини в Україні, підготовлену за результатами роботи в нашій країні Моніторингової місії ООН з прав людини (ММПЛ) у період 18 серпня – 16 вересня 2014 р.

 http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/OHCHR_sixth_report_on_Ukraine.pdf

Доповідь, як і попередні документи, підготовлені Місією, до певної міри об’єктивно оцінює загальну ситуацію в Україні і дає широку картину подій. Заслуговує на позитивну оцінку значний обсяг роботи, проведений ММПЛ зі збору та аналізу фактів у галузі прав людини у нашій країні, особливо в Донецькій та Луганській областях, де підтримувані Росією терористи ведуть відкриту війну проти українського народу.

У цьому регіоні Місія з тривогою відзначає ескалацію бойових дій у період між 24 серпня і 5 вересня. Згідно з документом, у сутичках з боку незаконних збройних формувань бере участь все більша кількість іноземних бойовиків, зокрема, з Російської Федерації. Наводяться слова самопроголошеного «прем‘єра» т.зв. Донецької народної республіки Олександра Захарченка про те, що на їхньому боці воює три-чотири тисячі росіян, включаючи солдатів – «відставних чи у відпустці».

Озброєні групи продовжують тероризувати населення на контрольованих ними територіях, вдаючись до тортур, жорстокого поводження, викрадень (до 30-50 осіб на добу), вбивств та інших порушень прав людини, включаючи право на власність. Наводиться шокуючий випадок викрадення і вбивства Почесного консула Литви в Луганську. Самопроголошена влада так зв. ДНР запровадила на території власний «Кримінальний кодекс», який базується на КК РФ, і зокрема, передбачає створення військових трибуналів та застосування смертної кари.

У доповіді говориться про обстріли мирного населення бойовиками, про перешкоджання з їхнього боку тим, хто намагається покинути зону конфлікту. Так, 18 серпня терористами була обстріляна колона машин, в яких евакуйовували цивільне населення з Луганську. У результаті загинули 17 осіб і шестеро були поранені.   

Особливо обурливим Верховний комісар ООН з прав людини називає влаштований незаконними збройними групами в центрі Донецька на День незалежності України примусовий «марш» близько 50 їхніх українських бранців, під час якого їх було піддано фізичному та моральному приниженню.

За словами ММПЛ, незважаючи на встановлення режиму припинення вогню гуманітарна ситуація на контрольованих бойовиками територіях, особливо в Луганську, залишається складною. Проте допомога ззовні має здійснюватися лише зі згоди Уряду України та у суворій відповідності з міжнародними стандартами і встановленими міжнародними організаціями процедурами, в тому числі щодо проходження належної перевірки. У цьому контексті повідомляється про так званий «гуманітарний конвой», нав‘язаний Російською Федерацією українській стороні без нашої згоди.

Автори доповіді привертають увагу до випадків захоплення озброєними формуваннями українських громадян та подальшого їх незаконного переправлення на територію Росії. Показовим є випадок українського військовослужбовця Надії Савченко, яка була у липні викрадена російськими спецслужбами і до цього часу утримується під арештом в РФ. Повідомляється про примусову психіатричну експертизу, на яку Воронєзький суд направив Надію, що означає позбавлення її контакту із захисниками та українськими консульськими співробітниками. Так само перебуває під арештом в РФ незаконно вивезений з Криму український кінорежисер Олег Сенцов, щодо якого, за існуючою інформацією, російська сторона застосовує тортури.

Моніторингова місія продовжує фіксувати грубі порушення прав людини на території окупованої Росією Автономної Республіки Крим, де тривають репресії щодо меншин, передусім кримських татар та українців, яких постійно залякують, піддають обшукам та арештам. Серед іншого, міститься інформація щодо ситуації навколо кримської активістки та блогерки Єлизавети Богуцької, відомої своєю проукраїнською позицією, у помешканні якої 8 вересня 2014 р. було проведено обшук, вилучено оргтехніку та телефони. У кримськотатарських бібліотеках продовжують вилучати літературу, пов‘язану з боротьбою кримських татар за свої права, як екстремістську.

Чиниться тиск на Українську православну церкву Київського патріархату. З часів сумнозвісного березневого так зв. «референдуму» 6 з 15 священиків УПЦ КП були змушені поїхати з півострова, закрито чотири з 12 церков. Російська окупаційна влада також робить все, щоб АРК залишали мусульманські релігійні діячі.

З початком навчального року яскраво виявилося порушення права на освіту рідною мовою. Так, в єдиній у Ялті українській гімназії українська мова тепер переведена в розряд факультативів і стала викладатися лише двічі на тиждень.

На організовану самопроголошеною владою «Всекримську» конференцію щодо статусу кримських татар (Симферополь, 6 вересня) не було допущено керівництво кримськотатарського Меджлісу. На думку самих кримських татар, цей захід був організований з метою посварити між собою татарську громаду.

Окремий розділ присвячено законодавчим та інституційним змінам в країні. Особливе місце приділяється законам, схваленим на імплементацію Мінських домовленостей, що надають спеціальний статус окремим територіям Луганської та Донецької областей. Вони, на думку Верховного комісара ООН з прав людини, мають відіграти «вирішальну роль у процесі примирення і створенні умов для стійкого миру».

У доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини висловило високу оцінку рівню співпраці Уряду України з ММПЛ і привітало кроки, здійснені в напрямку імплементації рекомендацій, викладених у попередніх доповідях УВКПЛ. Моніторингова місія і далі відстежуватиме та звітуватиме про розвиток ситуації у галузі прав людини в нашій країні та, зі свого боку, готова долучитися, до процесу  створення сильних та ефективних національних механізмів із захисту прав людини, говориться в документі ООН.

Українська сторона вітає таку позицію і готова й надалі розвивати і поглиблювати взаємодію з УВКПЛ. Ми вдячні за рекомендації, покликані покращити стан захисту прав людини в нашій країні, і за готовність сприяти у їх реалізації.

Водночас висловлюємо сподівання на більш повне висвітлення Місією не лише внутрішніх, а й зовнішніх чинників, які впливають на розвиток ситуації на сході України. Російська агресія, російські найманці, розв‘язана Росією брудна ідеологічна війна, шантаж та інші злочини мають бути не лише названі, а й отримати відповідну оцінку з боку правозахисних організацій системи ООН. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux