• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Коментар МЗС України щодо виголошення в Раді ООН з прав людини Спільної заяви 43 країн на підтримку України
Опубліковано 26 березня 2015 року о 21:15

Незважаючи на нагальні безпекові виклики, Україна у тісній співпраці з ООН, ОБСЄ та Радою Європи здійснює всеосяжні реформи, що базуються на повазі до прав людини. Цей чіткий сигнал пролунав у Спільній заяві на підтримку України 43-х держав-членів ООН з різних регіонів світу, виголошеній 25 березня 2015 р. в ході 28-ї сесії Ради ООН з прав людини в Женеві.

У заяві прямо називаються першопричини погіршення правозахисної ситуації в Україні, а саме окупація й протиправна анексія Автономної Республіки Крим Росією, а також ворожі дії підтримуваних цією країною незаконних озброєних угруповань в Донецькій та Луганській областях. Найважливішою передумовою для відновлення законності і правопорядку, поліпшення гуманітарної ситуації та стану захисту прав людини на постраждалих територіях визнається виконання всіма сторонами Мінських домовленостей. Російську Федерацію закликано здійснити вплив на незаконні озброєні формування задля повного виконання ними Мінських угод й негайного зупинення порушень режиму припинення вогню, задокументованих Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ. Рішуче засуджуються насильство і зловживання, скоєні вказаними незаконними збройними формуваннями, висловлюється глибокий жаль з приводу людських втрат та порушень прав людини внаслідок цих дій.

Особлива увага в Заяві приділяється ситуації в окупованій АРК, де порушуються права кримських татар та етнічних українців, а також представників інших національних та релігійних меншин. Висловлюється глибока стурбованість щодо триваючого утримання під вартою в Москві Надії Савченко. Російську Федерацію закликано негайно звільнити її, а також інших українців, утримуваних в Росії, з метою чого міжнародне співтовариство має посилити свій тиск на цю державу.

Співавтори заяви вітають зусилля української влади із заохочення та захисту прав людини на всій території нашої держави в її міжнародно визнаних кордонах, а також підкреслюють необхідність надання з цією метою належної технічної допомоги.

Спільна заява широкого кола держав-членів ООН, включно з провідними демократичними країнами світу, продемонструвала зростаючу послідовну підтримку України в її зусиллях з реформування правозахисної сфери та протидії триваючій агресії РФ.

Пункт 10: Спільна заява, Рада ООН з прав людини, 28 сесія, Женева, 25 березня 2015 року

Пане Голово,

Ця заява виголошується від імені 43 держав.

1. Ми високо оцінюємо зусилля України, спрямовані на зміцнення і захист прав людини на всій її території в межах її міжнародно-визнаних кордонів, у відповідності з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року, а також вітаємо співпрацю Уряду України з Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) і його Моніторингової місією з прав людини, діяльність якої, включно з технічною допомогою, розгорнуто в країні на запрошення Уряду в березні 2014 року.

2. Ми також вітаємо співпрацю Уряду України зі спеціальними процедурами Ради з прав людини, у відповідності з постійним запрошенням України, та заохочуємо подальше співробітництво у цій сфері, в тому числі наступні дії за підсумками візитів, які вже були проведені.

3. Ми вітаємо кроки, вжиті Україною у сфері прав людини, у тому числі ухвалення важливого пакету законів щодо боротьби з корупцією та розробку Національної стратегії з прав людини, яка передбачає прийняття Національного плану дій з прав людини. Ми також вітаємо відданість України продовженню неупередженого розслідування всіх порушень і зловживань у галузі прав людини, скоєних з часу протестів на Майдані, забезпеченню відповідальності винних перед законом,  а також інші зусилля, зокрема, передбачені резолюцією РПЛ 26/30 "Співпраця та допомога в Україні в галузі прав людини".

4. Незважаючи на нагальні виклики в галузі безпеки, Україна стала на шлях всеосяжних реформ, що ґрунтуються на повазі до прав людини. Україна проводить свою політику щодо виконання обов’язків і зобов'язань в галузі прав людини, в тому числі тих, що стосуються прав меншин, а також сексуального та гендерного насильства, у тісній співпраці з ООН, ОБСЄ, Радою Європи та іншими відповідними організаціями.

5. Ми серйозно стурбовані тим, що окупація та незаконна і нелегітимна самопроголошена "анексія" Автономної Республіки Крим Російською Федерацією та ворожі дії з боку незаконних збройних груп в Донецькій і Луганській областях, які підтримуються Російською Федерацією, мають наслідком погіршення ситуації з правами людини в країні. Ми висловлюємо глибоке співчуття у зв’язку з людськими втратами та іншими порушеннями прав людини і зловживаннями в результаті цих дій, які також перешкоджають наданню технічної допомоги та здійсненню моніторингу ситуації з правами людини в цих частинах території України.

6. У цьому зв'язку ми підкреслюємо нагальну необхідність для всіх сторін виконувати положення Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року, Мінського меморандуму від 19 вересня 2014 року, а також «Комплексу заходів з реалізації Мінських Домовленостей", підписаного у Мінську 12 лютого 2015 і затвердженого резолюцією 2202 (2015) Ради Безпеки ООН. Ми розглядаємо питання дотримання узгодженого Комплексу заходів як ключову умову для відновлення законності та правопорядку, а також покращення гуманітарної ситуації та ситуації з правами людини на постраждалих територіях. Ми висловлюємо нашу глибоку стурбованість у зв'язку з продовженням конфлікту, який ще більше погіршує ситуацію з правами людини в Україні і має значний негативний вплив не тільки на національному, а й на регіональному рівні. Ми закликаємо всі сторони забезпечити звільнення і обмін всіх заручників і незаконно затриманих осіб на основі принципу "всіх на всіх", як це передбачено Мінськими Домовленостями.

7. Ми закликаємо Російську Федерацію, яка підписала Комплекс заходів і приєдналася до Декларації, використати весь свій вплив, щоб змусити  незаконні збройні формування виконувати Мінські Домовленості і негайно зупинити порушення режиму припинення вогню, задокументовані Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ. Ми рішуче засуджуємо насильство і зловживання, скоєні зазначеними незаконними збройними формуваннями. Ми також закликаємо забезпечити безперешкодний доступ усіх правомочних гуманітарних організацій до всіх постраждалих районів для швидкого і безперешкодного надання гуманітарної допомоги за умов суворого дотримання міжнародних принципів та законодавства України.

8. Cитуація в окупованій Автономній Республіці Крим викликає глибоку стурбованість і вимагає пильної уваги з боку міжнародного спільноти. Нещодавній арешт одного з лідерів кримськотатарського Меджлісу пана Ахтема Чийгоза за безпідставними звинуваченнями в організації масових заворушень, що відбувся після обшуку в приміщенні ATR, єдиного кримськотатарського телеканалу в Сімферополі, став черговим доказом намірів окупаційної влади надалі пригноблювати кримських татар та етнічних українців, а також представників інших національних і релігійних меншин на території півострова.

9. Ми висловлюємо нашу глибоку стурбованість у зв'язку з триманням під вартою в Москві з липня минулого року народного депутата України й українського делегата в ПАРЄ Надії Савченко. Пані Савченко була захоплена в Україні і примусово перевезена до Російської Федерації. Вона вдалася до голодування на знак протесту проти її подальшого утримання під вартою, і стан її здоров'я є надзвичайно тривожним. Ми також стурбовані долею інших українців, затриманих на території Російської Федерації, і в деяких випадках позбавлених громадянства України, як це сталося з українським режисером Олегом Сєнцовим. Ми наполегливо закликаємо російську владу негайно звільнити їх і звертаємося з закликом до міжнародного співтовариства посилити тиск на Росію з цією метою.

10. Для забезпечення кращого виконання своїх зобов'язань у галузі прав людини Україна потребує відповідної технічної допомоги.

11. Таким чином, ми високо оцінюємо відкритість України для співпраці зі всіма міжнародними правозахисними механізмами; ми закликаємо всі відповідні міжнародні організації та заінтересовані держави-члени працювати разом, щоб продовжувати надавати необхідну технічну допомогу Україні.

 

***

Список країн: Албанія, Австралія, Австрія, Бельгія, Болгарія, Канада, Хорватія, Республіка Кіпр, Чеська Республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Колишня Югославська Республіка Македонія, Грузія, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Японія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Чорногорія, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Республіка Молдова, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Туреччина, Україна, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux