Президент України Петро Порошенко та Голова Ради міністрів Італії Маттео Ренці на зустрічі у Києві обговорили ситуацію на Донбасі та міжнародні зусилля, спрямовані на припинення агресії проти України.
У заяві для ЗМІ за підсумками своєї зустрічі з Прем’єром Італії Глава держави повідомив: «Ми зосередили особливу увагу на необхідності безумовного дотримання Мінських домовленостей і негайної послідовної їх імплементації. Перш за все це стосується забезпечення сталого, неухильного та всеохоплюючого режиму припинення вогню під всеохоплюючим моніторингом ОБСЄ», – зазначив Петро Порошенко.
Президент поінформував Прем’єр-міністра про підсумки останніх переговорів у «Нормандському форматі» та про домовленості про те, що на кожній небезпечній ділянці кордону має бути розміщений моніторинговий пункт ОБСЄ. «Я сподіваюся, що цей процес почнеться вже сьогодні», – сказав Петро Порошенко, висловивши сподівання, що перш за все це вдасться зробити на території Донецького аеропорту, де бойовики, підтримувані Росією, найбільше порушують режим припинення вогню. До сих пір такий контроль не вдавалося встановити через серйозну загрозу життю інспекторів.
Окремо співрозмовники обговорили питання продовження і розширення дії санкцій. «Ми отримали абсолютно чітку позицію, що, якщо агресію проти України не буде припинено, політику санкцій буде розширено», – заявив Президент.
Петро Порошенко повідомив, що сторони окремо наголосили на необхідності дотримання всіх пунктів Мінських домовленостей щодо негайного звільнення всіх заручників за принципом «всіх на всіх». Сьогодні встановлено місце перебування 190 з більш ніж 400 заручників. «Ми вказали Російській Федерації і чекаємо якнайшвидшого виконання обов’язків щодо звільнення заручників», – заявив Президент.
Окремо Глава держави підняв питання необхідності негайного звільнення Надії Савченко, яка голодує 82-й день, вимагаючи свого звільнення з російської в’язниці. Президент повідомив, що направив листа Президенту Володимиру Путіну із зверненням про негайне звільнення Надії Савченко, в тому числі і за медичними показами. Президент попросив Прем’єра Італії підняти це питання і допомогти вирішити «цю надзвичайно чутливу і болючу проблему».
У свою чергу Прем’єр-міністр Італії запевнив Президента України у солідарності Італії та її підтримці дій України на шляху імплементації Мінських домовленостей. Маттео Ренці наголосив на необхідності неухильного виконання плану мирного врегулювання ситуації на Донбасі й забезпечення повного моніторингу та верифікації з боку ОБСЄ усіх технічних завдань, яких було досягнуто в Мінську.
«Італія є другою за чисельністю групою в спостережній місії ОБСЄ, яка здійснює моніторинг на Донбасі, і попри складність завдання ми робимо усе можливе заради дружби і встановлення миру в Україні», – сказав Маттео Ренці.
Прем’єр-міністр Італії також наголосив на тому, що його країна дуже зацікавлена у встановлені миру в Україні: «Без миру в Україні не буде миру в Європі. Європа нас цьому вчить. Якщо є загроза миру, Європа має негайно на це реагувати і не залишатися байдужою».
Президент заявив про важку гуманітарну ситуацію на Донбасі. Петро Порошенко висловив подяку Уряду Італії за виділення гуманітарної допомоги. «Ми отримали рішення про виділення гуманітарної допомоги у розмірі декількох сотень тисяч євро на організацію гуманітарних конвоїв за участі Міжнародного Комітету Червоного Хреста, і приємно, що Італія не залишається осторонь у вирішенні гуманітарних проблем», – відзначив Президент.
Глава держави привітав Маттео Ренці з його першим візитом в Україну в ролі Голови Уряду Італії. «Ми сподіваємось на продовження динаміки двосторонньої політичної співпраці», – заявив Президент.
Петро Порошенко подякував Маттео Ренці за «відверту, дружню і конструктивну розмову». «Мені приємно було почути від Прем’єр-міністра Італії слова єдності Європейського Союзу і твердої позиції Італії щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності і незалежності України – і стосовно Криму, і стосовно ситуації на Донбасі», – сказав Президент.
Глава держави висловив сподівання на ратифікацію найближчим часом італійським Парламентом Угоди про асоціацію України з ЄС. «Ми чекаємо на це найближчим часом. Це стане черговим дуже важливим етапом нашої співпраці», – заявив Петро Порошенко.
«Хотів би подякувати італійцям за їх небайдуже ставлення до України. Мені приємно було почути від Прем’єр-міністра, що Україна має потужну і широку підтримку в італійському суспільстві. Українсько-італійські стосунки зараз перебувають на дуже високому рівні», – сказав Петро Порошенко. Окремо Глава держави подякував українцям, які проживають в Італії. «Вони беруть активну участь і в суспільно-політичному житті Італії, і в допомозі Україні, українським Збройним Силам для забезпечення безпеки та суверенітету нашої держави», – наголосив Президент.