Вельмишановний пане Ердоган, великий мій друг і друг України! Шановні пані та панове!
Сьогодні ми вітаємо в Україні Президента Турецької Республіки Реджепа Тайїпа Ердогана на чолі представницької делегації керівників міністерств і відомств Туреччини.
Щойно завершилося Четверте засідання Стратегічної ради високого рівня, яке пройшло у притаманній україно-турецьким відносинам дружній ефективній атмосфері взаєморозуміння. Перед тим ми більше трьох годин він-на-віч предметно обговорили всі питання, які становлять взаємний інтерес.
Перш за все, хочу підкреслити, що Туреччина є для України одним із основних стратегічних партнерів. Ми високо цінуємо підтримку турецькою стороною суверенітету, територіальної цілісності і незалежності нашої держави, невизнання окупації Криму та активну співпрацю з Україною в міжнародних організаціях. Ми також вдячні за надання 10 мільйонів доларів США гуманітарної допомоги нашій державі. Я дякую Президенту Ердогану за рішення виділити Україні кредит в розмірі 50 мільйонів доларів на покриття дефіциту бюджету.
Учасники сьогоднішнього засідання Стратегічної Ради обговорили весь комплекс питань двостороннього порядку денного та взаємодії України та Туреччини в умовах серйозної дестабілізації ситуації у регіоні у зв’язку з агресією Російської Федерації проти України. Ми також розробили дорожню карту подальшого розвитку стратегічного співробітництва.
Ми з Президентом Ердоганом зосередили зусилля на тому, щоб посилити практичну складову українсько-турецького співробітництва шляхом виходу на масштабні високотехнологічні проекти. Йдеться про розробку та виробництво регіонального пасажирського літака для потреб Туреччини на базі новітніх технологій Державного підприємства «Антонов», проекти в аерокосмічній сфері. Йдеться також про спільні проекти в двигунобудуванні, співпраці в спільних проектах у військово-технічній сфері, а також низки інших проектів, які становлять взаємний інтерес.
Ми домовились активізувати переговорний процес щодо Угоди про зону вільної торгівлі, і дані відповідні доручення міністрам, щоб винести питання, які не погоджені, найближчим часом на розгляд президентів. Також досягнуто домовленість про проведення у квітні засідання Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва.
Дякую Президенту Ердогану за всебічне заохочення турецьких інвестицій в Україну, свідченням чого є підписання сьогодні чеку на інвестиції в Україну більше 3 мільярдів гривень компанією Turkcell і отримання ліцензії номер один на мобільний зв’язок третього покоління. Сьогодні це є доброю ознакою прозорості і ефективності конкурсів, які зараз проходять в Україні.
Одним із ключових питань на порядку денному Стратегічної ради була співпраця в енергетичній сфері. У цьому плані ми висловили зацікавленість у реалізації міжнародних газотранспортних проектів, зокрема з постачання природного газу з джерел Каспійського шельфу та країн Центральної Азії, в обміні досвідом щодо будівництва підземних газосховищ та умов зберігання газу в українських підземних газосховищах. Ми окремо обговорили можливість участі українських компаній у будівництві газопроводу TANAP. Я звернув увагу Президента Туреччини на можливі ризики будівництва «Турецького потоку» та додаткові можливості постачання реверсного газу з Європи.
Окрема увага була приділена кримській проблематиці. Ми особливо вдячні Туреччині за небайдужість до проблем громадян України – кримських татар, які вже рік перебувають під тиском Росії в окупованому Криму. Ми з Президентом домовилися продовжувати здійснювати спільні заходи як на двосторонньому рівні, так і на багатосторонньому рівні на підтримку і захист прав кримськотатарського народу.
Ми відверто обговорили безпекову ситуацію в нашому регіоні, де стратегічний баланс та атмосферу довіри зруйнувала російська агресія проти України. Хотів би окремо подякувати пану Президенту за підтримку України в зусиллях запросити миротворчу місію ООН для деескалації ситуації на сході України.
Завершуючи свій виступ, хочу підкреслити спільне прагнення України і Туреччини до взаємовигідної співпраці в усіх сферах, рішучість робити внесок у забезпечення миру і стабільності у регіоні, а також підтримувати один одного з актуальних та болючих питань міжнародного порядку денного.
Дякую пану Президенту за висловлену ним готовність до більш інтенсивних контактів на найвищому рівні. Ми домовилися, що принаймні раз на місяць у нас будуть відбуватися телефонні розмови або зустрічі.
Дуже дякую!