Президент України Петро Порошенко провів зустріч з Прем’єр-міністром Японії Сіндзо Абе, який відвідує Україну з першим візитом в історії двосторонніх стосунків між державами.
Під час переговорів Президент подякував Японії та «Великій сімці» за сильну позицію у підтримці суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України. Сторони скоординували позиції напередодні саміту «Великої сімки» у Німеччині, де питання України буде серед перших пріоритетів. «Ми високо цінуємо рішучу позицію Японії щодо невизнання анексії Росією Криму, а також готовність всебічно сприяти консолідації зусиль міжнародної спільноти для забезпечення повної імплементації Мінських домовленостей», – сказав Петро Порошенко.
Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе за підсумками переговорів заявив, що його країна підтримує суверенітет і територіальну цілісність України і вважає неприйнятним силовий варіант вирішення ситуації на Донбасі. «Позиція Японії полягає в рішучому невизнанні силового розвитку подій, а також у повазі до верховенства права, суверенітету і територіальної цілісності України», – заявив Глава Уряду Японії. Сіндзо Абе також запевнив, що під час головування у «Великій сімці» наступного року Японія буде робити все можливе для мирного врегулювання ситуації на Сході України.
Глава держави під час переговорів особливо зазначив, що перший візит до України Прем’єр-міністра Японії має велике символічне значення. «Україну та Японію поєднують багато чинників, найголовнішим з яких є спільні цінності та спільні інтереси», – зазначив Глава держави, додавши, що обидві країни також мають спільного сусіда, за словами Петра Порошенка, «дуже важко прогнозованого і небезпечного».
Президент назвав важливим блоком питань двосторонніх відносин питання безпеки і забезпечення миру в Україні та всьому світі. «Агресія Росії проти України, Росії, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН і гарантом Будапештського меморандуму, фактично підтвердила руйнацію повоєнної системи світової глобальної безпеки», – зазначив Петро Порошенко. «Ми готові до активної співпраці з Японією у реформуванні безпекових інституцій в рамках ООН, включаючи реформування Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, а також об’єднання зусиль для створення стабільної та справедливої системи міжнародної безпеки», – заявив Президент України.
«Японія дуже близька Україні, незважаючи на відстань. Ми вважаємо її щирим другом, лідером «Великої сімки» та важливим донором», – наголосив Президент. Президент відзначив широкий порядок денний економічного співробітництва – від інвестицій та проектів технічної допомоги до співпраці в галузі космосу та ядерної енергетики.
Президент також відзначив спільний досвід країн у подоланні техногенних катастроф, зазначивши, що у цій сфері координація та взаємна підтримка приносять дуже важливі результати.
Прем’єр-міністр Японії під час переговорів наголосив, що новий етап відносин між країнами, який розпочинається з його візитом, має важливе значення у контексті ситуації у світі. Сіндзо Абе відзначив великий економічний та науково-технічний потенціал України. Глава Уряду Японії також зауважив, що за рік президентства Петра Порошенка Україна зробила великий крок вперед у своєму розвитку. "Скоро Ви відзначатиме річницю президентства. Впродовж цього року під Вашим керівництвом країна дуже сильно розвинулася. Я висловлюю Вам повагу за Ваше лідерство", - сказав Прем’єр-міністр.
Сьогодні також відбулися переговори делегацій у розширеному складі. До Києва прибула велика делегація японських урядовців. За підсумками переговорів підписано Міжурядову угоду про надання Урядом Японії пільгового кредиту на проект з модернізації Бортницької станції аерації під Києвом обсягом 1,1 млрд дол. США. Крім цього, досягнуто домовленість про надання Японією кредиту для розвитку чистих технологій у галузі вугільної енергетики.