Президент Петро Порошенко та Президент Республіки Болгарія Росен Плевнелієв на зустрічі в Києві обговорили питання енергетичної безпеки. Глави держав за підсумками переговорів наголосили, що енергетичне питання, зокрема, питання поставок газу, має бути позбавлено політики і діяти виключно за економічною логікою. Необхідно встановити прогнозовану та коректну поведінку між постачальником та споживачами.
«Ми маємо все зробити, щоб газ перестав бути політичною зброєю», – наголосив Глава Української держави. За словами Петра Порошенка, постачання газу має відбуватися виключно за ринковими принципами. У свою чергу, Росен Плевнелієв зазначив: «Газ – це товар. Ми хочемо допомогти всім виробникам газу спокійно транспортувати і продавати його у Європі за ринковими цінами та умовами».
Президент України наголосив на важливості забезпечення енергетичної безпеки Європи. «Будь-які проекти в обхід України роблять у Європі газ більш дорогим, а значить ціну – неконкурентною. Україна зацікавлена в довгостроковому, на ринкових принципах і ринкових цінах, забезпеченні енергетичної безпеки Європейського Союзу», –заявив Петро Порошенко.
Співрозмовники наголосили, що Болгарія та Україна гарантують тривалість та стабільність поставок через свою територію всім постачальникам газу. «Ми віримо, що є дуже хороша газотранспортна система в Україні та Болгарії. І ми віримо, що економічно доцільно кожному використовувати труби, які вже існують, ніж інвестувати десятки мільярдів у нові проекти», – сказав Росен Плевнелієв.
Президент України висловив впевненість в тому, що транзитну угоду між «Нафтогазом» і «Газпромом» після 2019 року буде продовжено, бо не існує цьому ні економічної, ні будь-якої іншої розумної альтернативи. Однак, Президент не виключив можливості домовленості з ЄС щодо купівлі газу для всієї Європи на україно-російському кордоні, щоб уникнути монополізму.
Петро Порошенко також відзначив перспективи використання сховищ газу в Болгарії та Україні для поставок газу в Європу.
Як наголосив Росен Плевнелієв, кожна держава має право диверсифікувати джерела та постачальників газу, електрики та інших енергетичних ресурсів. «Ми не проти Росії, ми купуємо російський газ і спокійно хочемо продовжувати купувати його. Але ми проти того, щоб нам перекривали кран, що не можемо підрахувати, якою буде ціна, і не маємо довготермінової ясності», – підкреслив Президент Болгарії.
За словами Росена Плевнелієва, важливо діяти в рамках Європейського енергетичного союзу, який направлений на створення чесних та прозорих умов на енергетичному ринку і передбачає право на альтернативних постачальників та маршрути доставки.