• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Join #FreeSavchenko Global Day! Urge #Russia to release illegally detained Ukrainians. Be the voice of Nadiya.
Опубліковано 28 вересня 2015 року о 16:43

Щодо громадян України, незаконно утримуваних на території РФ

 Останнім часом мають місце неодноразові випадки безпідставного затримання громадян України на території Російської Федерації, відсутність гуманного ставлення до українців з боку російських правоохоронних органів, їх несумісної з людською гідністю поведінки, застосування до наших співвітчизників неприпустимих методів фізичного та психологічного впливу, у тому числі - тортур.

Такими діями, а також численними фактами неповідомлення консульських установ України в РФ про затримання українців, незабезпечення їх невід’ємного права на зустріч з консульською посадовою особою, російська сторона грубо порушує універсальні норми міжнародного права у сфері дотримання прав і свобод людини, а також свої міжнародно-правові зобов’язання відповідно до Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року та Консульської конвенції між Україною та Російською Федерацією 1993 року.

 На даний час на території Росії незаконно утримуються під вартою громадяни України Савченко Надія Вікторівна, Сенцов Олег Геннадійович, Кольченко Олександр Олександрович, Чирній Олексій Володимирович, Афанасьєв Геннадій Сергійович, Литвінов Сергій Миколайович, Карпюк Микола Андронович, Клих Станіслав Романович, Солошенко Юрій Данилович, Вигівський Валентин Петрович.

 

Щодо Н.Савченко

Надія Савченко - народний депутат України та член постійної делегації України в ПАРЄ.

Була викрадена з території України і вже понад 14 місяців незаконно утримується під вартою на території РФ.

Тримається в СІЗО м.Новочеркаськ Ростовської області РФ.

Європейським судом з прав людини у липні 2014 р. прийнято до розгляду заяву представника Н.Савченко та здійснюється провадження  у справі «Савченко проти Росії».

Російські правозахисники - Спілка солідарності з політв’язнями та Правозахисний центр Міжнародного історико-просвітницького благодійного і правозахисного товариства «Меморіал» після вивчення наданих матеріалів щодо кримінального переслідування Н.Савченко в Росії у вересні 2014 р. визнали українку політичним в’язнем.

13 грудня 2014 р. Н.Савченко оголосила голодування на знак протесту проти її незаконного утримання на території РФ (припинила наприкінці квітня ц.р.).

Українська сторона наполягає на звільненні Н.Савченко на виконання  Мінських домовленостей, які передбачають звільнення всіх заручників та ув’язнених осіб. Крім цього, Н.Савченко є народним депутатом України і членом делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи, а отже, користується дипломатичним імунітетом.

Слідство у справі проводив Слідчий комітет РФ. Слідство завершено, справу Н.Савченко передано до судових органів РФ.

15.09.2015 р. Донецький міський суд Ростовської області прийняв рішення про розгляд справи  Н.Савченко колегією із 3 суддів. Перше засідання у справі українки відбулося 22 вересня ц.р. Наступне призначено на 29 вересня ц.р.

Щодо О.Сенцова, О.Кольченка, О.Чирнія та Г.Афанасьєва

11 травня 2014 року на території АР Крим співробітниками Федеральної служби безпеки Російської Федерації за підозрою у співучасті в підготовці терористичного акту в м.Сімферополь АР Крим   були арештовані троє громадян України - Олег Сенцов; Олексій Чирній та Геннадій Афанасьєв, а 16 травня 2014 року - Олександр Кольченко.

Згодом, наприкінці травня 2014 р. зазначені громадяни були переведені до СІЗО в м.Москва.

Розслідування кримінальної справи відносно О.Сенцова, О.Кольченка, О.Чирнія та Г.Афанасьєва здійснювало Слідче управління ФСБ РФ.

17.12.2014 р. рішенням Московського міського суду Г.Афанасьєва засуджено за  ч. 1 статті 205 Кримінального кодексу РФ до 7 років позбавлення волі (Г.Афанасьєв уклав угоду зі слідством і його справа була виділена у окреме провадження та розглянута судом в особливому порядку – без вивчення доказів сторін).

21.04.2015 р. рішенням Північно-Кавказького окружного військового суду (м.Ростов-на-Дону) О.Чирнія засуджено за  ч. 1, 2 статті 205 Кримінального кодексу РФ до 7 років позбавлення волі (О.Чирній уклав угоду зі слідством і його справа була виділена у окреме провадження та розглянута судом в особливому порядку – без вивчення доказів сторін).

25.08.2015 р. рішенням Північно-Кавказького окружного військового суду (м.Ростов-на-Дону):

- О.Сенцова засуджено  за  ч. 1 статті 205, ч. 1 ст. 30, ч. 3 ст. 222 КК РФ до 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (адвокатами подано апеляцію на вирок);

О.Кольченка засуджено за ч. 2, ст. 205.4, п. а ч. 2, ст. 205 КК РФ до 20 років позбавлення волі в колонії суворого режиму (адвокатами подано апеляцію на вирок).

На даний час О.Сенцов, О.Кольченко, О.Чирній та Г.Афанасьєв тримаються під вартою на території РФ.

Російська сторона з часу затримання не надала дозволу на зустріч О.Сенцова, О.Кольченка та Г.Афанасьєва з консульськими посадовими особами України.

Щодо С.Литвінова

Громадянин України Сергій Литвінов був затриманий 22.08.2014 р. в Ростовській області Слідчим комітетом РФ і потім переведений до м.Москва. Обвинувачується у застосуванні заборонених засобів та методів ведення війни та у вбивстві двох і більше осіб, за мотивами політичної ненависті, здійсненому групою осіб (слідство обвинувачує С.Литвінова в участі у бойових діях у складі батальйону «Дніпро», однак, за наявними даними, він не брав участі в АТО).

Українська сторона наполягає на забезпеченні російською стороною дотримання прав громадянина України Сергія Литвінова та його повернення на Батьківщину, а також проведення розслідування у зв’язку із повідомленням ув’язненого щодо застосування до нього фізичного насилля співробітниками правоохоронних органів РФ з метою отримання свідчень.

Щодо М.Карпюка та С.Клиха

15-17.09.2015 р. у Верховному суді Чеченської Республіки  відбулося попереднє засідання з розгляду кримінальної справи громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, які були арештовані в 2014 році Головним слідчим управлінням Слідчого комітету РФ по Північно-Кавказькому федеральному округу та обвинувачуються в участі у бойових діях на території Чеченської Республіки у 1994-1995 роках.

17.09.2015 р. судом задоволено клопотання захисту громадян України про розгляд справи колегією присяжних та призначено початок розгляду справи по суті за участю присяжних на 12.10.2015 р.

 

Українська сторона неодноразово звертала увагу на грубі порушення прав М.Карпюка та С.Клиха, яких тримають під вартою в Росії з березня 2014 р. та серпня 2014 р. відповідно. С.Клих, зокрема, у липні 2015 р. письмово заявив про застосування до нього тортур з боку співробітників російських правоохоронних органів з метою отримання свідчень та про відмову від свої попередніх свідчень, даних під тортурами. Є підстави вважати, що такі ж протизаконні дії застосовувалися щодо М.Карпюка.

За весь час ув’язнення до арештованих українців не було допущено консульських посадових осіб України. Українська сторона розцінює це як свідоме нехтування взятими на себе Російською Федерацією міжнародними зобов’язаннями, зокрема положеннями Консульської конвенції між Україною та Російською Федерацією, а також як спроби приховати порушення положень Європейської конвенції про запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідністьповодженню чи покаранню.

Зазначені факти є підставою вважати надуманими висунуті громадянам України обвинувачення та незаконним їхнє тримання під вартою в Російській Федерації.

Щодо Ю.Солошенка

Громадянин України Юрій Солошенко (1942 р.н.) арештований 05.08.2014 р. російськими правоохоронними органами за підозрою у шпигунстві.  

Тримається в під вартою в СІЗО-2 УФСІН РФ (м.Москва, «Лефортово»). Розслідування кримінальної справи проводить Слідче управління ФСБ РФ.

МЗС України та Посольством України в РФ протягом тривалого часу зверталися до російської сторони щодо зустрічі консульських посадових осіб України з арештованим (всього направлено російській стороні 9 нот та запитів; перший - 23.09.2014 р.), але відповідний дозвіл було отримано лише наприкінці у червні 2015 р. Консульський співробітник Посольства України в РФ вперше відвідав Ю.Солошенка в СІЗО 03.06.2015 р.

За повідомленням Ю.Солошенка, розслідування у справі завершено. Обвинувачений і захист розпочали ознайомлення з матеріалами справи.

 Щодо В.Вигівського

Громадянин України Валентин Вигівський затриманий у м. Сімферополь 18.09.2014 р. і вивезений до м.Москва, де проти нього порушено кримінальну справу за обвинуваченням у зборі незаконним способом відомостей, які складають комерційну, податкову чи банківську таємницю.

Тримається під вартою в у СІЗО-2 УФСІН РФ (м.Москва, «Лефортово»). Розслідування кримінальної справи проводить Слідче управління ФСБ РФ по місту Москва та Московській області.

МЗС України та Посольством України в РФ протягом тривалого часу зверталися до російської сторони щодо зустрічі консульських посадових осіб України з арештованим (всього направлено російській стороні 9 нот та запитів; перший - 03.10.2014 р.), але відповідний дозвіл було отримано лише 26.05.2015 р.  Консульський співробітник Посольства України в РФ вперше відвідав В.Вигівського в СІЗО 27.05.2015 р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux