Президент України в інтерв’ю українським телеканалам повідомив підсумки зустрічі у «Нормандському форматі», яка відбулася між лідерами України, Франції, Німеччини та Росії 2 жовтня у Парижі та розкрив головні досягнення та нові виклики і загрози, які приніс цей саміт.
Головним результатом Паризького саміту Президент назвав «перехід від режиму припинення вогню, після відведення військ, після підвищення функції ОБСЄ – до режиму перемир’я».
«Це вже нові реалії і ми до цього йшли довгі півтора роки», - сказав Глава держави та додав, - «Це важливе досягнення, коли не гинуть українці, коли не стріляють». При цьому він зазначив, що будь-яке інше питання – політичне, гуманітарне, соціально-економічне, можна обговорювати лише тоді, коли ми маємо перемир’я.
Президент заявив, що «подальші кроки, і ми починаємо вірити, що вони можливі, є повернення України на Донбас». Він наголосив, що «без виборів за українським законодавством, без політичного врегулювання, без виведення військ, без повернення українських ЗМІ, без повернення діяльності українських партій повернути український суверенітет на Донбас неможливо». «І я рішуче, як гарант Конституції, і як Президент України, буду боротися за кожний клаптик української землі. Перший - Донбас, далі -Крим», - сказав Петро Порошенко.
Президент наголосив, що головними темами обговорення в Парижі були терміни і кроки щодо прискорення і посилення імплементації Мінських угод. При цьому він відмітив, що «результати є надзвичайно переконливими», але зазначив, що «якщо будь-який пункт Мінських домовленостей не виконується, то є відповідальність – санкції, їх посилення і продовження». «Інших механізмів ми не маємо», - сказав він.
Також Президент детально пояснив суть суперечок, які виникали під час перемовин. За його словами існували деякі пропозиції, частина з яких могла бути прийнятою до уваги, частина - категорично не сприймалася українською стороною. Так, він заявив, що не дозволить, щоб тимчасово внутрішньо переміщені особи були позбавлені права голосувати на наступних місцевих виборах на Донбасі.
«Я як Президент цього не дозволю, бо це – українські громадяни, український «якір» Донбасу, і вони будуть голосувати на місцевих виборах на Донбасі, кому і як би не хотілося їх позбавити голосу. Я – гарант Конституції, я маю забезпечити їх конституційне право, і я нікому не дозволю на це право зазіхати», – заявив Петро Порошенко, коментуючи обговорення питання про вибори на Донбасі під час «Нормандської зустрічі» у Парижі.
Друга позиція під час обговорення цього питання стосувалася доцільності обмеження права участі українських політичних партій в місцевих виборах на Донбасі. Президент наголосив: «Цього не буде, і українські політичні сили будуть брати повноцінну участь у виборах на Донбасі».
Також, за словами Президента, українська сторона відстояла позицію, що умовою проведення демократичних виборів на Донбасі є повноцінна діяльність засобів масової інформації. «Ніяких виборів без повноцінної участі і висвітлення подій українськими ЗМІ бути не може. Бо це право українців на Донбасі знати правду», – сказав Президент.
Президент особливо наголосив на тому, що попри намагання «розкрутити» в російських засобах масової інформації та «п’ятою колоною» в Україні певні тези щодо нібито можливості амністії усіх без виключення бойовиків та можливості їх участі у виборах, нібито необхідності внесення змін до закону про особливий режим місцевого самоврядування і введення їх в дію до виборів, це не призвело до зміни позиції України та її партнерів під час переговорів.
«Українська делегація в Парижі спільно з партерами України Німеччиною і Францією чітко наголосила про те, що жодних змін до Мінських домовленостей вноситися не буде», - сказав Петро Порошенко.
В інтерв’ю Президент також повідомив про головну загрозу, яка існувала перед Паризькою зустріччю, а саме – проведення незаконних, нелегітимних виборів до місцевих органів влади 18 жовтня і 1 листопада.
Глава держави пояснив, чому ідея цих виборів носила загрозливий характер: «Ми маємо досвід минулого року, коли підписані 5 та 19 вересня Мінські домовленості були зруйновані і знищені проведенням незаконних виборів. Всі пам’ятають, що почалося після проведення цих так званих виборів – відкриті військові дії, загибель сотень, тисяч людей, цивільних і військових», - зазначив Президент. Він наголосив, що це була велика ціна, яку заплатила Україна і яку заплатила Росія за цю авантюру. Тому, головна мета була не допустити незаконних фейкових виборів, які були оголошені та зафіксувати початок перемир’я.
Президент повідомив, що під час перемовин він висунув пропозиції, згідно з якими має бути відведена не лише важка зброя, яка була передбачена Мінськими угодами, а також танки, міномети, артилерія калібром менше 100 мм. та нагадав, що українській стороні вдалося забезпечити підписання цієї угоди напередодні Паризького саміту, відповідно до якої передбачено 41 день на її виконання.
Ще одним результатом зустрічі в Парижі Президент назвав кардинальну зміну можливостей ОБСЄ - місія збільшує штат, збільшується територія, де представники ОБСЄ матимуть можливість безперешкодного доступу та перевірки. Президент також повідомив, що якщо раніше ОБСЄ мала можливість працювати лише в буферній зоні, тепер працюватиме на усій окупованій території, де матиме мандат перевірки. «Якщо хтось не допускає – це є порушення Мінських угод. І за порушення Мінських угод є чітка відповідальність. Нарешті, ОБСЄ повинна вже зараз мати доступ до неконтрольованої ділянки українсько-російського кордону», - акцентував увагу журналістів Глава держави.
При цьому він наголосив, що «вивід іноземних військ має відбутися зараз, без будь-якої прив’язки до виборів, про що чітко написано в Мінських домовленостях» та зазначив, що ця позиція чітко підтверджена керівниками Франції та Німеччини і про це повідомлено російській