У жовтні в Україні згадують події 2–17 жовтня 1990 року, коли більше 150 студентів-мітингувальників “кинули” власне життя і здоров’я на київський холодний граніт.
Студентській революції 1990 року передували події, які сталися в Україні у 80-х роках. Період перебудови в УРСР (1985–1991 роки) відзначився різкими змінами в усіх сферах суспільного життя. Відчутно поглиблювалась соціально-економічна криза. Крім того, цей процес призвів до початку глобальних змін у політичній системі. Унаслідок політики демократизації і гласності постало багато громадських організацій, спілок і товариств, метою яких була боротьба за ліквідацію монополії впливу комуністичної ідеології на суспільне життя.
У березні 1990 року в Україні було проведено перші “альтернативні” вибори до Верховної Ради УРСР, за результатами яких сформовано прокомуністичну більшість – “групу 239” та демократичну опозицію – Народну Раду, що складалася з переважно з українських дисидентів. 16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР проголосила Декларацію про державний суверенітет України, чим розпочала новий етап боротьби українців за незалежну державу.
Піком протистояння між комуністичним режимом і демократичною опозицією стала акція протесту та голодування студентської молоді в Києві на площі Жовтневої революції (нині – Майдан Незалежності) з 2 по 17 жовтня 1990 року, відома як Революція на граніті. Особливістю було те, що її рушійною силою були не політики, а студентська молодь, яка висунула ряд вимог до влади, зокрема: відставка голови Ради Міністрів В. Масола; проведення позачергових виборів Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі до не пізніше весни 1991 року; прийняття постанови про націоналізацію майна КПРС та ВЛКСМ в Україні; відмова від підписання нового союзного договору; повернення на територію республіки військовослужбовців, які проходять строкову службу за межами України, та забезпечення проходження військової служби на території республіки цьогорічного та наступних призовів.
17 жовтня 1990 року Верховна Рада УРСР прийняла Постанову “Про розгляд вимог студентів, які проводять голодування в м. Києві з 2 жовтня 1990 року” – вимоги студентів було виконано. А 23 жовтня 1990 року Верховна Рада України проголосувала за відставку В.Масола.
Революція на граніті 2–17 жовтня 1990 року – перший успішний ненасильницький політичний протест проти чинної комуністичної влади в УРСР, поштовх до демократизації українського суспільства. Вона стала переломним моментом в утвердженні незалежності України, а молоде покоління вже на початку 90-х років засвідчило своє бажання і відстояло право жити у вільній демократичній державі.