Відносини України і НАТО перебувають сьогодні на найвищому рівні, заявив Президент України Петро Порошенко після відвідання штаб-квартири Альянсу та зустрічі з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.
У спільній заяві для представників ЗМІ після відвідання Командування Об’єднаними Збройними Силами НАТО в Європі та Штабу Сил спеціальних операцій НАТО Президент заявив: «Завжди приємно почувати себе в колі справжніх друзів і союзників. У ці непрості часи НАТО демонструє надійний формат підтримки, і ми дуже вдячні за цю допомогу».
Президент повідомив, що відбувся обмін думками щодо посилення взаємодії для надання адекватної відповіді зростаючій військовій присутності російського агресора в регіоні, в тому числі на Донбасі. Петро Порошенко проінформував пана Столтенберга про чисельність російського угрупування окупаційних військ на Сході країни. «Ми поговорили і про ситуацію в окупованому Криму і зростаючу мілітаризацію півострова. Зрозуміло, що нейтралізувати цю загрозу ми можемо лише спільними і скоординованими діями», – сказав Президент.
За словами Президента, обговорювались плани на майбутнє, подальші кроки у співробітництві, проведення саміту НАТО у Варшаві. «Я поінформував пана Генерального секретаря про результати своїх переговорів з Президентом Польщі, підтвердив готовність української сторони брати участь у заходах НАТО у 2016 році», – сказав Глава держави.
«Спільними і конкретними кроками ми прокладаємо шлях до реалізації нашої мети», – заявив Петро Порошенко, назвавши метою забезпечити повну взаємосумісність між Збройними Силами України та НАТО до 2020 року. «Це є та дорожня карта, яка закладена мною у Військовій доктрині, яка була схвалена Радою національної безпеки і оборони України. Впевнений, що ми будемо рішуче імплементувати ці реформи», – відзначив він.
Також метою Президент назвав виконання комплексу внутрішніх політичних та оборонних реформ для досягнення критеріїв Північноатлантичного альянсу.
Президент подякував за запевнення у готовності НАТО продовжувати надавати всебічну практичну, консультативну та матеріально-технічну допомогу Україні.
«Переконаний, що із сьогоднішнім підписанням Дорожньої карти оборонно-технічного співробітництва між Україною та НАТО ми будемо мати суттєве зростання цього формату підтримки», – наголосив Петро Порошенко.
Ближчим часом у розвиток домовленостей планується підписання ще кількох документів, спрямованих на підсилення обороноздатності України.
У свою чергу, Єнс Столтенберг повідомив, що обговорено шляхи подальшого посилення партнерства між НАТО та Україною. «НАТО продовжує підтримувати Україну в політичному та практичному вимірах», – заявив він.
«Україна довела відданість реалізації реформ. Прогрес в цьому напрямку і політична стабільність необхідні для побудови сильної, демократичної, та стабільної України. Я закликаю Вас продовжувати йти цим шляхом. Це буде добре для України та безпеки Європи. У Вашій важкій праці в цей визначальний час для України Ви маєте надійного партнера та друга в обличчі НАТО», – заявив Єнс Столтенберг.
Відповідаючи на питання щодо очікувань від саміту НАТО у Варшаві, проведення якого планується влітку наступного року, Генеральний секретар НАТО зазначив: «Ми будемо продовжувати посилювати наше партнерство. Переконаний, що саміт підтвердить суттєвий прогрес України в реформуванні Збройних Сил та сектору безпеки та продемонструє потужну солідарність з Україною, і ми продовжимо нашу практичну допомогу Україні».
Він відзначив велику кількість проектів, яка ще буде збільшуватися – з метою модернізації командування і управління, у сферах кібер-безпеки, логістики, навчання. НАТО бачить перспективи посилення співробітництва сил спеціальних операцій.
Єнс Столтенберг повідомив, що багато уваги було приділено співпраці в оборонній сфері, а саме військово-технічній кооперації та військовій індустрії. «Існує велика кількість проектів, і заплановано ще більше», – сказав він.
Він також повідомив, що буде збільшено кількість співробітників офісу зв'язку НАТО в Києві, що полегшить співпрацю.