29-30 вересня у Києві з робочим візитом перебуває Європейський Комісар з питань торгівлі Сесілія Мальмстрьом. Мета візиту – підбиття підсумків прогресу, досягнутого у впровадженні Угоди про асоціацію, що стосується питань торгівлі та бізнесового клімату. Також очікується, що візит Єврокомісара стане нагодою для діалогу щодо подальшого відкриття ринку з боку ЄС.
У рамках візиту С.Мальмстрьом відбулася низка її зустрічей зокрема з Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе та Міністром закордонних справ Павлом Клімкіним.
У ході зустрічі В.Гройсмана з Єврокомісаром С. Мальмстрьом, сторони обговорили напрямки поглиблення двосторонньої торговельної співпраці. За пропозицією Прем’єр-міністра сторони домовилися провести спільну зустріч із бізнесом під час проведення засідання Ради Асоціації між Україною та ЄС у Брюсселі 19 грудня ц.р.
Єврокомісар повідомила про рішення Європейської Комісії щодо розширення доступу до європейського ринку деяких позиції українських товарів на додаток до поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі на три роки. Пропозиція Європейської Комісії має бути ухвалена Європейським Парламентом та країнами-членом ЄС.
Прем’єр-міністр поінформував Єврокомісара про порядок денний реформ Уряду, спрямованих на поліпшення бізнес-клімату в країні, серед яких: продовження боротьби з корупцією, дерегуляції, реформи державної служби, проведення масштабної публічної приватизації та судової реформи. У фокусі уваги – відновлення промислового потенціалу країни. Також Уряд відновив роботу із Міжнародним валютним фондом, зазначив Володимир Гройсман.
У свою чергу Єврокомісар наголосила, що Європейська Комісія налаштована надалі підтримувати Україну у впровадженні реформ. Вона також відзначила, що Уряду вдалося досягнути у цьому результатів за короткий час роботи.
Європейська Комісія пропонуватиме Європейському Парламенту збільшити обсяги квот безмитного експорту українських груп товарів сільськогосподарського та промислового призначення на ринки ЄС. Про це на брифінгу за результатами зустрічі повідомили Віце-прем`єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та Єврокомісар із питань торгівлі Сесілія Мальмстрьом.
Зокрема, йдеться про збільшення квот із нульовою ставкою митного збору на зерно (7 800 тонн), мед (3 000 тонн), перероблені томати (5 000 тонн) та інші сільськогосподарські товари, а також встановлення преференційних тарифів у вигляді нульової ставки митного оформлення на українське взуття, добрива, електрообладнання тощо.
Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила сподівання на позитивне рішення щодо отримання Україною другого траншу макрофінансової допомоги ЄС (600 млн євро), зокрема, з огляду на ухвалення Верховною Радою Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг».
Також під час зустрічі із Сесілією Мальмстрьом Віце-прем`єр-міністр представила концепцію комплексного вирішення ситуації навколо порушення Угоди про асоціацію через запровадження обмежувальних заходів у вигляді мораторію на експорт з України необробленої деревини. Сторони підтвердили налаштованість на діалог і пошук конструктивних рішень уже найближчим часом.
Сесілія Мальмстрьом привітала прогрес України на шляху реформ та зростання української економіки. Вона запевнила у всебічній підтримці України з боку ЄС та висловила сподівання на практичний запуск уже розпочатих реформ, зокрема, в частині функціонування зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.
Окрім цього, Єврокомісар із питань торгівлі повідомила про те, що Європейський Союз має намір виступити третьою стороною в ініційованих Україною консультаціях у рамках процедури Світової організації торгівлі з врегулювання суперечок, які виникли у зв`язку з «транзитною агресією» Російської Федерації.