9 червня 2017 року Президент Петро Порошенко провів зустріч з Президентом Литовської Республіки Далєю Грібаускайте у Харкові. «Переконаний, що наше стратегічне партнерство з Литвою має величезний потенціал, який ми разом з Президентом Грібаускайтє налаштовані максимально імплементувати для подальшого просування України в ЄС, для повернення України в родину Європи», - підкреслив Петро Порошенко.
Глава Української держави наголосив, що візит Президента Литви в Україну відбувається в абсолютно історичні часи. Залишилися лічені години до 11 червня, коли Україна отримає безвізовий режим і українські громадяни вільно з біометричними паспортами зможуть подорожувати до країн Європи, зауважив він.
Петро Порошенко також зазначив, що в ці години відбуваються завершальні процедури із ратифікації доленосної для України Угоди про асоціацію з Європейським союзом. Він зауважив, що українці очікували, що процес ратифікації забере дещо менше часу, але вирішення цього питання трохи затягнулось через певні кроки країни-агресора, який спробував таким чином імплементувати гібридну війну та сподівався, що антиєвропейські настрої всередині Євросоюзу спробують заблокувати Угоду про асоціацію.
Президент додав, що нині ми чекаємо на публікацію і формальне рішення Ради Євросоюзу, яка завершить процес ратифікації Угоди про асоціацію Україна-ЄС.
За його словами, травень – початок червня став дуже успішним для України і в питання забезпечення енергетичної безпеки країни: «Ми виграли арбітраж у Стокгольмі, що забезпечує енергетичну незалежність нашої держави». Він додав, що в цьому питанні Україні також був цікавий досвід Литви в аспекті будівництва терміналу для скрапленого газу, забезпечення диверсифікації постачання газу.
Президент також подякував Литві за підтримку позиції України щодо шкідливості будівництва «Північного потоку -2». «Будь-які політичні проекти мають піти з європейського континенту і газ більше не має використовуватись як інструмент тиску на будь-яку державу, в тому числі на Україну, а мати виключно економічну природу», - наголосив Петро Порошенко.
Окремо Президент подякував Далі Грібаускайтє за військову підтримку України: «Литва була поряд з нами у найважчі години, дні і місяці 2014-2015 року. Литва була першою країною, яка надала нам летальну зброю, амуніцію, боєприпаси, і рішуче продемонструвала свою солідарність з українським народом, владою та ЗСУ». Президент також назвав корисним інструментом для обміну досвідом, навчання та створення спільної бойової одиниці – українсько-польсько-литовську бригаду.
Глава держави також подякував за допомогу Литви в реабілітації українських військових – 153 захисники України проходили лікування в литовських медичних закладах. «Окремо хочу відзначити нову важливу ініціативу, запропоновану литовськими парламентарями щодо реалізації нового європейського плану допомоги для України», - зазначив Петро Порошенко, додавши, що цей план передбачає нові ініціативи щодо інвестиційних залучень з більшості європейських країн.
Президент Литовської Республіки Даля Грібаускайтє зазначила: «Всі ці роки після Майдану ви робили важку роботу і впроваджували складні реформи, щоб отримати договір про вільну торгівлю з ЄС і мати безвізовий режим. За ці останні роки ви зробили значно більше, ніж було зроблено за останні 20 років».
Вона додала, що перший літак після запровадження безвізу ЄС для українців приземлиться в Литві. «Ми хочемо вас першими привітати. Ми завжди відчували, що є вашими друзями історично», - сказала Президент Литви, додавши, що литовці раді допомагати українцям, в тому числі в реабілітації поранених українських військових. Зокрема, Даля Грібаускайтє передала подарунок від недержавної литовської організації – оптичний прилад: «Ви зможете його використати, щоб себе захищати».
«Ми будемо раді можливості і надалі допомагати вам», - наголосила Президент Литви.
***
Президент Петро Порошенко заявляє, що блокування з боку Росії рішення Ради Безпеки ООН про створення Міжнародного трибуналу щодо розслідування терористичної атаки на малайзійський Боїнг МН17, фактично підтверджує її причетність до цього злочину.
«Росія блокує створення трибуналу, що де-факто є явкою з повинною», - заявив Петро Порошенко під час спільного брифінгу з Президентом Литви Далєю Грібаускайтє у Харкові.
Глава Української держави висловив переконання, що анексія Криму і незаконна агресія на Сході, що були здійснені постійним членом Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй (Росією – ред.), зробили поствоєнні механізми безпеки в світі не ефективними. Президент додав, що будь-яка ініціатива, зокрема про створення Міжнародного трибуналу по розслідуванню терористичної атаки на малайзійський Боїнг МН17, може бути заблокована у РБ ООН.
Петро Порошенко також зазначив, що останніми днями вийшла надзвичайно важлива інформація про безпосередні докази участі Російської федерації в цій терористичній атаці.
***
Президент Петро Порошенко заявив, що підпише Закон, яким закріплюється курс України на набуття членства в НАТО як стратегічного зовнішньополітичного пріоритету держави. Документ був ухвалений Верховною Радою 8 червня.
У свою чергу, Президент Литви Даля Грібаускайтє розповіла, що на останній зустрічі керівників країн НАТО обговорювалося питання про відкриття «дверей» для України та Грузії. «В самому договорі про НАТО, в преамбулі, чітко сказано, що лише демократичні країни, які поважають верховенство права і дотримуються прав людини, можуть звертатися і стати членами Альянсу», - нагадала вона.
***
Президент Петро Порошенко також наголосив, що Україна, Німеччина і Франція займають єдину позицію щодо виконання дорожньої карти та імплементації домовленостей, досягнутих у мінському форматі.
«Ми зараз маємо інтенсивні переговори у мінському форматі. Декілька днів тому відбулась зустріч у мінському форматі на рівні політичних радників. Під час цієї зустрічі ми мали абсолютно єдину позицію України, Німеччини і Франції щодо виконання дорожньої карти, щоб гарантувати всі ці кроки, які ми виконуємо у мінському форматі», - сказав Петро Порошенко під час спільного з Президентом Литви Далєю Грібаускайтє брифінгу у Харкові.
Глава держави підкреслив: «Ми дуже задоволені тим, що є солідарність та єдність Європи, Сполучених Штатів. Питання виконання Мінських домовленостей є нашою вимогою і застосування санкцій до Росії має на меті виконання нею цих домовленостей».
В свою чергу, Президент Литви Даля Грібаускайте наголосила, що Нормандський формат працює, але він може бути змінений чи розширений. «Але у нас немає іншого вибору ніж виконувати Мінські домовленості», - зазначила вона.
Президент Литви висловила стурбованість погіршенням ситуації на Донбасі та щоденною загибеллю людей. «Немає жодних умов для того, щоб знімати санкції», - наголосила Даля Грібаускайте.