14 червня 2017 р. на слуханнях в Палаті представників Конгресу США, відповідаючи на запитання Співголова від меншості Комітету у закордонних справах Еліота Енгеля (Д-Нью-Йорк) щодо доцільності послаблення американських санкцій проти Росії до моменту повного виконання нею Мінських домовленостей і звільнення Криму, Державний секретар США Рекс Тіллерсон заявив, що:
«Важливо мати в наявності гнучкі механізми для досягнення цілей Мінського процесу. Не можна виключати, що Україна й Росія досягнуть прийнятного рішення поза структурою Мінських домовленостей, однак задля досягнення їх цілей». Рекс Тіллерсон також додав, що він волів би не бути «зв’язаним» Мінським процесом, «у разі якщо сторони зможуть досягти рішення за допомогою інших домовленостей».
На ремарку Конгресмена Енгеля, що Росія розуміє лише мову сили, а послаблення санкцій до виконання Мінська і деокупації Криму спонукатиме РФ до подальших агресивних дій, Держсекретар уточнив, що Адміністрація США не має таких намірів, не буде цього робити і залишається відданою цілям Мінських домовленостей.
***
Вадим Пристайко, Перший заступник Міністра закордонних справ України відповідаючи на запитання ЗМІ сказав: «Він (Держсекретар США Р. Тіллерсон) сказав про те, що яким би не був формат, і ми про це теж говорили, яким би не був формат - головне, щоб були досягнуті цілі Мінська. Не обов'язково пункт за пунктом викреслити, щоб просто досягнутий був мир. Це те, що він мав на увазі. Я не хочу трактувати те, що він (Р.Тіллерсон) сказав. Він сказав тільки те, що необов'язково це робити в цьому форматі. Це, до речі, дає нам можливість подивитися ширше. Ми теж бачимо, як і всі, що мінський формат є потрібним механізмом, але насправді його можливості обмежені, і всі це усвідомлюють».
Також Вадим Пристайко заявив, що зустріч лідерів «нормандської четвірки» обов'язково відбудеться, але їй може передувати двостороння зустріч Президента України Петра Порошенка з Президентом Франції Еммануелем Макроном.
***
Перший заступник Міністра закордонних справ України Вадим Пристайко повідомив, що питання розробки «дорожньої карти» виконання Мінських угод знову передано політичним радникам лідерів «нормандської четвірки».
В.Пристайко пояснив, чому у Берліні 30 травня на переговорах у «нормандському форматі» на рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств України, Німеччини, Франції та Росії не обговорювалося питання розробки «дорожньої карти» виконання Мінських угод: «Тому що лідери «нормандської четвірки» вирішили передати це питання своїм політичним радникам - радникам глав держав. Тут в принципі все нормально.»
Він нагадав, що в жовтні 2016 року відбулася зустріч лідерів «нормандської четвірки», які тоді доручили своїм радникам зайнятися питанням розробки покрокових заходів щодо виконання положень Мінських угод. «В жовтні зустрілися лідери і доручили своїм радникам, фактично розуміючи, що це питання, на жаль, не просувається в рамках Тристоронньої контактної групи, вони доручили своїм безпосереднім радникам цим займатися.»
Дипломат додав, що раніше були вироблені перші підходи щодо «дорожньої карти», і сторони обмінялися відповідними пропозиціями. За словами Пристайка, перед новою зустріччю треба ознайомитися з пропозиціями сторін, а потім обговорювати. «Оцей процес якраз відбувається. Французи, німці і ми готуємо проект, який передається Росії, і коли він готовий, зустрічаємося. Зустрічаємося на рівні заступників політичних радників. Дуже багато різних форматів.»