• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
30 жовтня відбулося засідання РБ ООН щодо ситуації в Україні
Опубліковано 31 жовтня 2018 року о 15:58

У зв’язку із намірами російської окупаційної влади провести незаконні вибори на окупованих територіях Донецької та Луганської областей 30 жовтня 2018 року за спільною ініціативою України та Швеції, США, Великої Британії, Франції, Польщі та Нідерландів як членів РБ (основну роль в організації брифінгу відіграла делегація Швеції) відбувся брифінг РБ ООН з питання російсько-українського конфлікту.

Початково порушення питання незаконних виборів планувалося Україною та партнерами у рамках закритих консультацій, однак, на запит РФ, формат заходу був змінений на відкритий брифінг. Крім цього, за наполяганням РФ, брифінг було проведено під двома пунктами порядку денного – лист ПП України при ООН на адресу Голови РБ (S/2014/136) та лист ПП РФ при ООН на адресу Голови РБ (S/2014/262).

Перед засіданням делегації Франції, Нідерландів, Польщі, Швеції, Великої Британії (держави-члени РБ), Італії, Бельгії та ФРН (попередні та наступні держави-члени РБ) виголосили спільну заяву для ЗМІ, у якій підтримали суверенітет і територіальну цілісність України, засудили незаконні т.зв. вибори на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, які порушують Мінські домовленості, привітали продовження дії Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», висловили занепокоєння складною гуманітарною ситуацією в регіоні та закликали РФ до виконання Мінських домовленостей.

На початку засідання з огляду на вимогу РФ надати слово для виступу О.Кравченко (так звана глава ЦВК «ЛНР») було проведено процедурне голосування. Зазначене голосування засвідчило повну ізольованість РФ у питанні т.зв. виборів; при цьому, навіть найбільші союзники РФ в РБ ООН не підтримали зазначену ініціативу (РФ стала єдиною державою-членом РБ ООН, яка проголосувала «за» надання слова О.Кравченко; «проти» проголосували – США, Велика Британія, Франція, Швеція, Нідерланди, Польща, Перу; «утрималися» – КНР, Болівія, Кот-д’Івуар, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія, Казахстан, Кувейт).

У якості бриферів у заході взяли участь Заступник Генерального секретаря ООН з політичних питань Р.Ді Карло та помічник Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань, заступник Координатора надзвичайної допомоги У.Мюллер. 

Заступник Генсекретаря ООН Р.Ді Карло надала загальну оцінку безпекової та гуманітарної ситуації в Україні в районі проведення операції об’єднаних сил з моменту останнього брифінгу РБ щодо конфлікту (29 травня). Окремо наголосила на важливості виконання Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей, які, як було підкреслено, залишаються основою для відновлення миру у східній Україні. Р.Ді Карло висловила підтримку зусиллям Нормандської четвірки, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ у врегулюванні конфлікту.

У контексті запланованих незаконних виборів Р.Ді Карло підкреслила, що будь-які вибори, які не відповідають законодавству України, суперечать Мінським домовленостям.

Представник ООН також привітала продовження Верховною Радою України Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей».

Підсумовуючи, Заступник Генсекретаря ООН зазначила, що ООН залишається відданою підтримці пошуку шляхів мирного розв’язання конфлікту у спосіб, який би забезпечив повне дотримання суверенітету, територіальної цілісності, незалежності України у відповідності до існуючих резолюцій РБ та ГА ООН.

Помічник Генерального секретаря ООН з гуманітарних питань У.Мюллер, коментуючи поточну гуманітарну ситуацію на сході України, привернула увагу до найбільш проблемних питань, з якими стикаються громадяни України, що проживають уздовж лінії зіткнення та на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, було наголошено на складнощах перетину контактної лінії та отримання пенсійних виплат. Вона також привітала схвалення Урядом України Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб, зазначивши, що її успішна реалізація вимагає активних заходів та належного фінансового забезпечення. У.Мюллер відзначила нещодавнє збільшення гуманітарного доступу на тимчасово окуповані території, що дозволить збільшити обсяги надання критично необхідної допомоги. Помічник Генсекретаря ООН також закликала країни-донори надати гуманітарну допомогу для продовження фінансування Плану гуманітарного реагування для України на 2018 рік.

Делегація України докладно зупинилася на наслідках планованого проведення т.зв. виборів на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, триваючих порушеннях Мінських домовленостей з боку РФ, загостренні ситуації в Азовському морі, питаннях демілітаризації Криму, а також порушеннях прав людини на півострові. Ключовим сигналом виступу став заклик до РФ припинити агресію проти України, звільнити усіх політичних заручників, виконати свої зобов’язання як країни-окупанта, передбачені відповідними резолюціями ГА ООН та проміжним рішенням Міжнародного суду.

Постійний представник України при ООН В.Єльченко заявив, що організація так званих виборів на окупованих територіях Донецької і Луганської областей є провокацією Кремля, яка може стати новим етапом посилення збройної агресії РФ проти України.

Він пояснив, що насправді незаконні вибори на Донбасі "зводяться до того, щоб поставити лідерів озброєних банд" на місця в незаконних представницьких органах: "Це ніщо інше як провокація та виклик Мінським домовленостям і суверенітету України. Дуже шкода, що Кремль обрав шлях подальшої ескалації обстановки замість повної імплементації Мінських угод."

В.Єльченко підкреслив, що ні Україна, ні міжнародна спільнота не визнають результатів незаконних виборів на Донбасі. (Виступ Постійного представника України при ООН В.Єльченка на засіданні РБ ООН щодо ситуації в Україні http://ukraineun.org/press-center/516-vystup-postiynogo-predstavnyka-ukrayny-pry-oon-v-lchenka-na-zasidanni-rb-oon-shchodo-sytuatsiy-v-ukrayni/)

Головним об’єднуючим елементом позицій держав-членів РБ ООН став наголос на необхідності повної імплементації Мінських домовленостей та першочергових заходів з забезпечення сталого режиму припинення вогню.

Значна кількість держав-членів РБ ООН (зокрема, США, Велика Британія, Франція, Швеція, Нідерланди, Польща, меншою мірою Перу та Кувейт) засудили наміри російської окупаційної влади провести незаконні вибори на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, підкресливши, що такі дії порушують Мінські домовленості. Представники зазначених країн також наголосили на повній підтримці суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Більшість із вказаних держав також привернули увагу РБ ООН до ситуації в Азовському морі, зазначивши незаконність дій РФ в його акваторії та висловивши занепокоєння можливою ескалацією ситуації.

Виступ російського представника мав традиційно емоційний та цинічний характер і концентрувався навколо пропагандистських звинувачень України у дезінформації, русофобії, підтримці нацистських ідеологій, утисках свободи слова, суттєвих порушеннях Мінських домовленостей тощо. Окрема увага у його виступі була приділена питанням т.зв. виборів, при цьому, він намагався довести тези про те, що вони нібито відповідають Мінським домовленостям, оскільки вони не є муніципальними.

Заяви решти делегацій носили доволі нейтральний характер та концентрувалися виключно на питанні необхідності дотримання Мінських домовленостей та негайного припинення вогню без конкретизації сторін конфлікту або заходів, які мають бути здійснені. Водночас, примітним є той факт, що жодна з делегацій прямо не підтримала позицію РФ.

Заслуговують, при цьому, на увагу висловлювання представника Екваторіальної Гвінеї, який засудив вбивство О.Захарченка, а також представника Казахстану, який відзначив роль президента цієї держави у започаткуванні Нормандського формату та використовував російське кліше «конфлікт та південному сході України».

Варто також відзначити позитивну еволюцію позиції делегації Перу, виступ якої містив значно більше сигналів на підтримку позиції України, ніж у минулому.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux