• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
ТУРЕЧЧИНА ОПРИЛЮДНИЛА ЗВІТ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРАВ КРИМСЬКИХ ТАТАР В ОКУПОВАНОМУ РОСІЙСЬКОЮ ФЕДЕРАЦІЄЮ КРИМУ
Опубліковано 22 червня 2015 року о 17:15

Доповідь підготовлена на основі інформації, зібраної в ході візиту неофіційної делегації Туреччини до Криму 27-30 квітня 2015 року. Члени делегації мали зустрічі із лідерами кримсько-татарського народу, керівниками Меджлісу, представниками окупаційної влади Криму, медіа-організацій, освітніх закладів, членами кримсько-татарської спільноти. Документ, в якому міститься різка критика дій окупаційної влади Криму та РФ в цілому у сфері захисту прав людини, підтверджує: російська влада свідомо, системно і, що найстрашніше, безкарно порушує фундаментальні права людини в Криму. Цінність документа у тому, що, заснований на свідченнях очевидців, він не лише посилив звіти інших міжнародних організацій про ситуацію на Кримському півострові, але й містить опис обставин, в яких членам делегації довелося працювати. Крім того, зафіксовано психологічні умови, в яких сьогодні живуть кримські татари – страх за власне життя, боязнь переслідування, тиск з боку окупаційної влади. 

В умовах режиму недопуску на півострів міжнародних місій, запровадженого російською окупаційною владою, неофіційна турецька делегація стала фактично першою іноземною місією, яка мала можливість на місці спостерігати за ситуацією та спілкуватися з безпосередніми учасниками процесів, що відбуваються в Криму. Висновок звіту – рівень порушення прав в Криму суттєво вищий, ніж фіксується у численних звітах, підготовлених міжнародними місіями, які не мають фізичного допуску в Крим через жорстке блокування з боку РФ.

Звіт чітко засвідчив – Росія перетворила окупований півострів на територію власного свавілля, вседозволеності та нетерпимості.

З боку окупаційної влади півострова делегація відчула постійне спостереження, тиск, обмеження у комунікації та пересуванні, а також створення інших перепон для здійснення об’єктивного моніторингу. Попри такий пресинг, підготовлено об’єктивний та неупереджений звіт. Він висвітлює усі основні проблеми у сфері захисту прав людини, які виникли з окупацією Російською Федерацією невід’ємної частини території України.

Довірливі зустрічі членів делегації з представниками кримсько-татарського народу не лише підтвердили загальновизнаний світовим співтовариством факт: в АР Крим російською окупаційною владою реалізовується політика масштабного та системного порушення прав людини, у т.ч. на національному ґрунті. У документі чітко зафіксовано атмосферу страху за власні безпеку та життя через загрозу, яка існує з боку т.зв. влади Криму.

Ключове місце у звіті посідає констатація сформованого середовища для фактично примусового отримання російського громадянства та відмови від українського громадянства для усіх без винятку мешканців АР Крим та м.Севастополь. Наголошено, що тим, хто відмовився отримувати громадянство РФ, загрожує нелюдське поводження, позбавлення елементарних соціальних прав, конфіскація майна та депортація. Водночас, ті мешканці Криму, хто не бажає відмовлятися від громадянства України, піддаються постійній дискримінації з боку окупаційної влади.

Також зафіксовано низку інших системних порушень основоположних прав і свобод людини, зокрема обмеження свободи слова та утиск журналістів; створення штучних перепон у доступі до освіти та використання рідної мови; обмеження свободи зібрань та об’єднань, відсутність справедливого судового розгляду, існування реальних загроз для їхнього життя.

Основними тезами доповіді є: “Проблеми з житлом і громадянством“, “Татарська мова – офіційна тільки на словах”, “Конфісковано майно Меджлісу і фондів”, “Заборона на діяльність ЗМІ”, “Обшуки будинків, медресе і мечетей”, “Розслідування справ про зниклих безвісти та викрадених татар неефективні”.

Водночас, звіт не охоплює всі аспекти життєдіяльності у Криму, зокрема там практично немає інформації щодо ситуації з підприємництвом, націоналізацією, конфіскацією власності як міжнародних, так і українських інвесторів. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux