• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Заступник Міністра закордонних справ України С.Кислиця: Апетити агресора завжди змінюються лише у бік зростання. Тому річниця підписання Гельсінського заключного акту має стати черговим нагадуванням: лише рішучість зусилля щодо повернення РФ у правове пол
Опубліковано 02 серпня 2018 року о 16:40

«1 серпня - річниця підписання Гельсінського заключного акту 1975 року

43 роки тому – 1 серпня 1975 року в місті Гельсінкі глави держав та урядів тридцяти трьох європейських країн, а також США і Канади підписали Заключний акт Наради з безпеки та співробітництва в Європі (більше відомий як Гельсінкський Заключний акт), яким було закладено основу для перетворення Європи у зону стабільності, миру та безпеки.

Особливе значення мало юридичне закріплення непорушності кордонів як самостійного принципу міжнародного права. Були значно розвинені такі принципи, як повага до суверенітету та суверенної рівності, співробітництво між державами, повага до прав людини і основних свобод та інші.

У міжнародній політиці з’явилося те, що і сьогодні називається «духом Гельсінкі», коли держави не просто погодили «правила гри», але й зобов’язалися їх дотримуватися. Саме тому до Гельсінкського Заключного акту було включено принцип сумлінного виконання зобов’язань згідно з міжнародним правом.

Навряд чи автори та підписанти Гельсінкського Заключного акту могли уявити, що у 2014 році, розв’язавши збройну агресію проти України, Російська Федерація порушить усі десять Гельсінкських принципів та запропонує світові тим самим повернутися до порядку, заснованого на свавіллі та праві сильного.

Вперше з часів Другої світової війни була здійснена спроба анексії суверенної території незалежної держави - АР Крим та міста Севастополя. В іншому українському регіоні – Донбасі – Росія розв’язала кривавий конфлікт, який вже забрав життя 11 000 людей.

Окупувавши український Крим та розв’язавши військові дії на українському Донбасі, Росія не лише грубо порушила основоположні норми та принципи міжнародного права, включаючи Статут ООН, Гельсінський заключний акт, Будапештський меморандум та численні міжнародні договори, стороною яких є Росія, але й кинула виклик усій системі міжнародних відносин.

Однак демократичні нації добре пам’ятають, що спроби умиротворення держави-агресора шляхом толерування кричущих порушень рано чи пізно завершуються глобальними потрясіннями. Саме тому Генеральна Асамблея ООН чітко підтвердила повагу до територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів у своїй резолюції 68/262 від 27 березня 2014 року, а також у двох резолюціях 2016 та 2017 років щодо стану з правами людини в тимчасово окупованому Криму, Україна.

Гібридна агресія Росії, застосування брудних інформаційних технологій, пропаганди та кібератак, втручання у внутрішні справи інших держав, нехтування міжнародним правом, брязкання зброєю як головний атрибут поведінки РФ на міжнародній арені – все це поставило під загрозу досягнення повоєнної Європи та знову актуалізувало питання забезпечення європейської безпеки як ключової проблеми сучасності.

ОБСЄ як найбільша регіональна безпекова організація має чітко усвідомлювати, що апетити агресора завжди змінюються лише у бік зростання. Саме тому річниця підписання документа, який фактично поклав початок заснуванню ОБСЄ, має стати черговим нагадуванням, що лише цілеспрямовані та рішучі зусилля, спрямовані на повернення Росії у правове поле, відновлення дотримання нею Гельсінкських принципів та норм міжнародного права, можуть стати тим імпульсом, який сприятиме відновленню довіри на просторі ОБСЄ, а відтак глобальної та регіональної безпеки.»

https://www.facebook.com/sergiy.grau/posts/10214459239532595

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux